Newsbit
Bekijk de app
Bekijk

AkzoNobel is vandaag een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. Beleggers reageren enthousiast op de verkoop van de decoratieve verfactiviteiten in Zuidoost Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. De deal levert het Nederlandse verfconcern ongeveer 1,2 miljard euro op. Rond het begin van de middag stond het aandeel ruim drie procent hoger en behoorde het tot de sterkste stijgers in de AEX.

De verkoop komt op een belangrijk moment. AkzoNobel is bezig zijn activiteiten opnieuw in te richten en werkt tegelijkertijd toe naar de geplande fusie met het Amerikaanse Axalta. Die samenvoeging betekent uiteindelijk ook het vertrek van AkzoNobel van de Amsterdamse beurs.

AkzoNobel houdt 900 miljoen euro over

Nippon Paint neemt de activiteiten over in Vietnam, Indonesië, Maleisië, Thailand, Singapore, Papoea Nieuw Guinea en Australië. Het gaat om decoratieve verf die consumenten onder meer gebruiken voor het schilderen van woningen.

Met de transactie is ongeveer 1,35 miljard dollar gemoeid, omgerekend zo’n 1,2 miljard euro. Na belastingen en betalingen aan minderheidsaandeelhouders verwacht AkzoNobel ongeveer 900 miljoen euro over te houden.

De verkochte onderdelen waren vorig jaar samen goed voor een omzet van bijna 260 miljoen euro.

De deal past binnen een bredere strategie van AkzoNobel. Het bedrijf wil zich terugtrekken uit markten waar het onvoldoende schaalgrootte heeft en juist sterker inzetten op activiteiten waar het een stevige marktpositie kan opbouwen.

“De succesvolle afronding van de evaluatie van onze Aziatische portefeuille maakt deel uit van een lopende strategie om onze portefeuille te richten op gebieden waar we onderscheidende schaalgrootte kunnen bereiken en onze positie kunnen versterken”, zegt topman Greg Poux Guillaume.

AkzoNobel verkocht eerder al zijn decoratieve verfactiviteiten in India en Pakistan. Het bedrijf blijft wel actief met decoratieve verf in China. Daarnaast blijft het industriële coatings verkopen voor bijvoorbeeld auto’s en schepen.

Aandeel AkzoNobel bovenaan in AEX

Op de beurs valt de verkoop goed. Kort na opening stond het aandeel al ruim twee procent hoger. Rond het begin van de middag was de winst verder opgelopen tot ongeveer 3,3 procent. Daarmee behoorde AkzoNobel tot de sterkste stijgers binnen de AEX.

De positieve reactie is opvallend, omdat Nippon Paint eerder juist nul op het rekest kreeg. De Japanse verfgigant probeerde deze zomer de volledige divisie voor decoratieve verf van AkzoNobel over te nemen voor ongeveer 7,5 miljard euro.

AkzoNobel wees dat voorstel af. Eerder dit jaar probeerde Nippon Paint samen met het Amerikaanse Sherwin Williams zelfs het volledige Nederlandse concern over te nemen. Met dat voorstel was ongeveer 12,5 miljard euro gemoeid. Ook die poging strandde.

Nu verkoopt AkzoNobel dus wel een deel van zijn activiteiten aan Nippon Paint. De meeste transacties moeten volgens de huidige planning halverwege 2027 zijn afgerond, mits toezichthouders toestemming geven. Voor de Indonesische activiteiten wordt gemikt op eind 2026.

Fusie met Axalta komt dichterbij

Na de verkoop kan AkzoNobel de aandacht verder richten op de fusie met het Amerikaanse Axalta. Die samenvoeging moet naar verwachting eind dit jaar of begin volgend jaar worden afgerond.

Daarmee komt ook een einde aan de beursgeschiedenis van AkzoNobel in Amsterdam. Na voltooiing van de fusie verdwijnt het aandeel van de Amsterdamse beurs. Het nieuwe fusiebedrijf krijgt een notering op Wall Street. Het hoofdkantoor in Nederland blijft wel bestaan.

Voor Nederlandse consumenten blijft AkzoNobel vooral bekend door verfmerken als Flexa, Sikkens, Cetabever, Hammerite en Alabastine.

De opbouw volgt de Newsbit richtlijn om het belangrijkste nieuws en de koersreactie vroeg te brengen en daarna pas de achtergrond en context uit te werken.

Partnercontent

Ontvang €20 aan fysiek zilver cadeau

Investeer vanaf €100 in aandelen, ETF’s, edelmetalen of crypto via Bitpanda en ontvang €20 aan fysiek zilver cadeau. Voer de promocode NBSILVER in de app in om de bonus te activeren.

Met Bitpanda beleg je eenvoudig in duizenden aandelen, ETF’s, crypto en edelmetalen vanuit één app. Je goud en zilver worden veilig bewaard in volledig verzekerde Zwitserse kluizen en staan juridisch op jouw naam.

Sluit je aan bij 7 miljoen gebruikers en open nu gratis je account.

Let op: investeren is risicovol. Je kunt je inleg geheel of gedeeltelijk verliezen

Claim €20 gratis zilver Je wordt doorgestuurd naar Bitpanda.com
4,5

De beoordeling is berekend door de cumulatieve beoordelingen van de App Store en Google Play te combineren, gewogen op basis van het aantal recensies per platform.



Wees als eerste op de hoogte van het laatste Crypto Nieuws

China drukke winkelstraat

Knapt de AI-bubbel? Dan krijgt Azië de hardste klap volgens onderzoek

China drukke winkelstraat
spacex
asml
Meer Beurs nieuws

Meest gelezen

rob jetten
analist
Goud, gold