De euro is sinds begin dit jaar al met ruim 14 procent gestegen ten opzichte van de dollar. Dat lijkt goed nieuws, maar binnen de Europese Centrale Bank (ECB) gaan de alarmbellen af. Beleidsmakers vrezen dat een té sterke munt de economie schaadt en de inflatiedoelstelling onder druk zet.
Waarom stijgt de euro zo hard?
De stijging komt vooral doordat de Amerikaanse dollar terrein verliest. Beleggers hebben minder vertrouwen in de VS, mede door het protectionistische beleid van president Donald Trump. Daardoor zoekt kapitaal zijn toevlucht tot de euro.
Op het jaarlijkse ECB Forum in Sintra liet vicevoorzitter Luis de Guindos zich duidelijk uit: “Tot 1,20 dollar kunnen we het negeren, maar daarboven wordt het ingewikkeld.” Analisten verwachten dat die grens volgend jaar wordt bereikt.
Goed voor inflatie, slecht voor export
Een sterke euro maakt ingevoerde producten goedkoper. Dat helpt om de inflatie te drukken, en precies dat is de afgelopen maanden gebeurd: de inflatie ligt nu keurig rond de 2 procent. Maar er zit een keerzijde aan.
Europese producten worden door de dure euro duurder voor buitenlandse kopers. En dat is lastig voor een economie die sterk leunt op export. ING-hoofdeconoom Carsten Brzeski waarschuwt:
Als de euro verder stijgt, krijgen we meer desinflatie én schade aan de economie.
ECB-hoofdeconoom Philip Lane ziet dat beleggers de euro aantrekkelijker vinden dan de dollar. Toch blijft het verloop van de munt onzeker. ECB-president Christine Lagarde wilde geen uitspraken doen over de wisselkoers, maar noemde 2025 wel “een cruciaal jaar voor de dollar.”
Gaat de rente opnieuw omlaag?
Niet iedereen binnen de ECB is even bezorgd. Bundesbank-president Joachim Nagel wijst erop dat de euro sinds 1999 gemiddeld op 1,1829 dollar noteert. Volgens hem moeten we het niet overdrijven.
Toch sluit de Letse centrale bankpresident Martins Kazaks een extra renteverlaging niet uit. “Als de euro nog veel verder stijgt, zet dat inflatie en export onder druk,” zei hij. De markt verwacht dat de rente dit jaar nog daalt naar 1,75 procent.
Voor beleggers zou dat goed nieuws zijn. Lagere rentes maken lenen goedkoper en sparen minder aantrekkelijk. Dat kan extra geld richting risicovolle activa sturen – zoals aandelen en crypto. Zeker voor Bitcoin (BTC) en Ethereum (ETH), die vaak profiteren van lage rente en inflatieverwachtingen, zou dit het begin kunnen zijn van een nieuwe opleving.
Claim vandaag nog €10 gratis en betaal geen handelskosten over de eerste €10.000!
Grijp deze unieke kans met Newsbit en Bitvavo door nu een account aan te maken via de knop hieronder. Stort slechts €10 en ontvang direct €10 gratis. Bovendien kun je 7 dagen lang zonder kosten handelen over je eerste €10.000 aan transacties. Start vandaag nog en profiteer direct van de groeiende populariteit van crypto!
Maak je account en Claim je €10 gratis.
Mis deze kans niet om direct te profiteren van de groeiende populariteit van Crypto!
Sam Bankman-Fried verliest hoger beroep: celstraf van 25 jaar blijft staan
FTX-medeoprichter Sam Bankman-Fried heeft zijn hoger beroep verloren. Zijn veroordeling en celstraf van 25 jaar blijven overeind.
Hyperliquid en Paradigm bekritiseren Amerikaanse stablecoin-regels
De opmerkingen volgen op een voorstel dat het Amerikaanse ministerie van Financiën in april presenteerde om onderdelen van de GENIUS Act uit te voeren.
Ripple-baas: JPMorgan-topman Dimon verdraait feiten over cryptowet
De Clarity Act moet de Amerikaanse crypto-sector uit het juridische grijs trekken, maar de bankenwereld zet zich er nu hard tegen schrap.
Meest gelezen
Newsbit-analist voorspelde de daling naar 60.000 dollar: dit verwacht hij nu
De Bitcoin koers houdt stand rond cruciale steun, terwijl Newsbit-analist Juffermans een mogelijke bodem later dit jaar verwacht.
Goud verliest in één keer alle winst van dit jaar
Goud is opnieuw stevig aan het dalen, terwijl Wall Street optimistisch blijft. Komt er later dit jaar alsnog een grote stijging aan?
AI voorspelt XRP koers voor 30 juni 2026
AI-modellen voorspellen dat de XRP koers eind juni onder 1,20 dollar zakt. Bitcoin-zwakte en lage liquiditeit drukken de munt.
