Bitpanda: Aandelen, crypto, grondstoffen en edelmetalen in 1 app
Bitpanda: Ontvang
€15 aan zilver gratis
De Franse centrale bank heeft een opvallende wijziging doorgevoerd in haar goudvoorraad. Het land verkocht het laatste deel van zijn reserves in de Verenigde Staten en verving dit door goud dichter bij huis. Daarmee beheert Frankrijk zijn volledige goudvoorraad nu in eigen land. De operatie leverde bovendien miljarden euro’s winst op.
De Banque de France (BdF), de centrale bank van Frankrijk, heeft haar laatste goudvoorraad in de Verenigde Staten verkocht. Het ging om ongeveer 129 ton goud. In plaats daarvan kocht de bank nieuw goud op de Europese markt en sloeg dit op in Parijs.
Met deze operatie speelde Frankrijk slim in op de hoge goudprijs. Uit cijfers van de Banque de France blijkt dat het aanpassen van een deel van de goudreserves, ongeveer vijf procent, leidde tot een uitzonderlijke winst van circa 12,8 miljard euro.
In januari bereikte goud nog een recordniveau van bijna 4.680 euro per ounce, omgerekend zo’n 31 gram. Op het moment van schrijven ligt de prijs rond de 4.031 euro per ounce.
De bank voerde in totaal 26 transacties uit. Daarbij verkocht zij het oude goud in dollars en kocht zij nieuw goud terug toen de prijs gunstiger lag. Zo bleef de totale hoeveelheid goud gelijk, maar steeg de waarde van de reserves.
De beslissing had vooral te maken met kwaliteit en gemak. Een deel van het goud in de Verenigde Staten voldeed niet meer aan de moderne internationale standaarden. Daardoor werd handel lastiger.
In plaats van het oude goud te laten omsmelten en vervoeren, koos Frankrijk voor een andere aanpak. De bank verkocht het goud in New York en kocht direct nieuw goud dat wel aan alle eisen voldoet.
De gouverneur van de Banque de France, François Villeroy de Galhau, benadrukte dat er geen politieke reden achter de operatie zat. Hij zei: “Het is niet politiek gemotiveerd.”
De keuze was volgens hem puur praktisch. Nieuw goud kopen op de Europese markt was eenvoudiger dan het oude goud aanpassen en vervoeren.
Met deze stap heeft Frankrijk nu al zijn goudreserves in eigen beheer. In totaal bezit het land ongeveer 2.437 ton goud. Daarmee staat het wereldwijd op de vierde plaats.
Het goud ligt opgeslagen in een grote kluis in Parijs. Een klein deel bestaat nog uit oudere goudstaven en munten. De centrale bank wil ook dit resterende deel de komende jaren moderniseren.
Waar Frankrijk inmiddels al zijn goud in eigen land bewaart, kiezen andere Europese landen nog altijd voor een andere aanpak. Zo spreiden Nederland en Duitsland hun goudreserves over meerdere landen.
Nederland heeft een relatief bescheiden goudvoorraad van ongeveer 612,45 ton. Daarmee staat het wereldwijd op de elfde plaats. Tegen de huidige goudprijs vertegenwoordigt dit een waarde van ongeveer 79,3 miljard euro. Opvallend is dat deze hoeveelheid sinds 2014 onveranderd is gebleven.
Het goud ligt dus niet op één plek. Nederland kiest bewust voor spreiding. Volgens gegevens van De Nederlandsche Bank is de verdeling als volgt:
Duitsland heeft nog meer goud in handen. Het land beschikt zelfs over een van de grootste goudvoorraden ter wereld, met ongeveer 3.350 ton. Daarmee staat het op de tweede plaats wereldwijd. De nummer één blijven de Verenigde Staten, met een totale voorraad van 8.133 ton goud.
Ook bij Duitsland ligt een groot deel van het goud buiten de landsgrenzen:
BESI en ASML stijgen flink door optimisme over AI, hogere koersdoelen en sterke verwachtingen voor de chipsector.
Iran overweegt om scheepvaart door de Straat van Hormuz tijdelijk te pauzeren om een confrontatie met de VS te vermijden en de gesprekken niet te torpederen.
JPMorgan boekte een recordomzet van 11,6 miljard dollar uit handel in het eerste kwartaal. De oorlog en Trumps beleid joegen de activiteit op.
De mislukte vredesgesprekken met Iran drukken maandag op aandelen. Analisten verwachten een stijgende dollar en olieprijs. De schade kan meevallen als markten het als uitstel zien.
Drie tankers lijken via een nieuwe route langs Oman de Straat van Hormuz binnen te varen. Het zou de eerste doorbraak zijn sinds de blokkade.
Frankrijk haalt goud terug uit de Verenigde Staten, boekt miljardenwinst en kiest voor opslag in eigen land. Wat betekent dat nu?