Newsbit
Bekijk de app
Bekijk

De SpaceX koers is vandaag naar het laagste punt sinds de beursgang gezakt. Precies een maand na het grootste beursdebuut ooit is de euforie omgeslagen in twijfel. De glans van de recordnotering is er in hoog tempo af, en beleggers vragen zich af hoe diep het nog gaat.

SpaceX terug bij af na rally

Het aandeel SpaceX (SPCX) leverde vandaag ruim 4 procent in en presteert daarmee beduidend slechter dan de meeste aandelen uit de Nasdaq-100. Die techindex noteert namelijk een verlies van 1,37 procent.

De koers zakte van 144,70 dollar naar 139,46 dollar en dook zelfs even naar 137,68 dollar. Dat is het laagste niveau sinds het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk op 12 juni naar de beurs ging.

Wie bij die beursgang mocht instappen, betaalde 135 dollar per aandeel. Voor die introductieprijs verkocht SpaceX ruim 555 miljoen aandelen, samen goed voor zo’n 75 miljard dollar.

Toen de handel op de Nasdaq opende, lag de koers al op 150 dollar. Dat is ruim 11 procent boven de introductieprijs.

Op 16 juni piekte het aandeel nog op 225,64 dollar. Sindsdien is de koers met bijna 38 procent onderuitgegaan.

Het bedrijf is nu zo’n 1,9 biljoen dollar waard. Nog altijd een gigantisch bedrag, maar een flinke stap terug van de top. Het staat nu op plek acht van meest waardevolle bedrijven ter wereld.

De beursgang van SpaceX brak medio juni alle records. Het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk haalde ongeveer 75 miljard dollar op, meer dan het dubbele van het vorige record van oliereus Saudi Aramco uit 2019.

De interesse was overweldigend. De inschrijving was zo’n vier keer overtekend, met een gerapporteerde vraag van meer dan 200 miljard dollar. Particuliere beleggers kregen een ongewoon groot deel toebedeeld.

Voor het eerst konden gewone beleggers instappen in een bedrijf dat werd verkocht als AI-belofte. Naast de raketten en satellietinternet Starlink kwam in februari de AI-tak xAI erbij.

Wat de koers nu drukt

De daling van de afgelopen weken heeft meerdere oorzaken. Om te beginnen groeit de twijfel of de hoge waarderingen van techbedrijven nog wel houdbaar zijn, zeker nu de AI-uitgaven fors oplopen.

Daar komt de Iran-oorlog bij, die deze maand weer is opgelaaid. Het bestand met de Verenigde Staten is geknapt, de Straat van Hormuz wordt weer geblokkeerd en de olieprijzen schieten weer omhoog.

SpaceX is een duur AI-verhaal waarvan de waardering leunt op verwachtingen, niet op winst. Vorig jaar stond tegenover 18,7 miljard dollar omzet een verlies van bijna 5 miljard.

Precies zo’n aandeel raakt als eerste uit de gratie zodra de twijfel toeslaat. Bij de beursgang speelde bovendien flink wat FOMO, de angst om de boot te missen.

Analisten zijn dan ook verdeeld. Keith Snyder van onderzoeksbureau CFRA gaf het aandeel een verkoopadvies met een koersdoel van 115 dollar, terwijl Morgan Stanley juist op 300 dollar mikt.

Dan is er nog een berg werknemersaandelen die binnenkort vrijkomt. Die lock-up, de periode waarin insiders hun stukken nog niet mogen verkopen, loopt eind deze maand af. Meer aanbod kan de koers verder onder druk zetten.

Beleggers kijken nu naar 6 augustus, als SpaceX zijn eerste kwartaalcijfers als beursbedrijf presenteert. Zakt de koers onder de 135 dollar, dan staan ook de allereerste kopers uit juni op verlies.

Wees als eerste op de hoogte van het laatste Crypto Nieuws

shein

Shein eindelijk naar de beurs, voor kwart van oude waardering

shein
mark carney
wall street
Meer Beurs nieuws

Meest gelezen

ING bank
explosie moskou
leopold