Wat als je kunt betalen met een euro die net zo privé is als contant geld, maar dan digitaal en zonder internet? Dat idee spreekt veel Nederlanders aan, zo blijkt uit recent onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB). Ondanks dat de digitale euro – een Central Bank Digital Currency (CBDC) – nog niet bestaat, staat twee derde van de bevolking er positief tegenover om hem straks daadwerkelijk te gebruiken.
Contant zonder papier of metaal
De digitale euro is in de maak, maar het is nog toekomstmuziek. De Europese Centrale Bank (ECB), samen met de nationale centrale banken, werkt aan de techniek en het ontwerp. Tegelijkertijd onderhandelen EU-lidstaten, het Europees Parlement en de Europese Commissie over de wetgeving die nodig is om het nieuwe betaalmiddel te lanceren.
De digitale euro moet de digitale versie worden van contant geld. Je bewaart hem straks op een app of betaalpas en hij werkt ook zonder internetverbinding. Daarmee is hij niet alleen praktisch tijdens storingen, maar ook privacyvriendelijk: alleen de betaler en ontvanger weten van de transactie. Voor veel mensen een geruststellend idee.
DNB liet het draagvlak peilen onder 2.000 Nederlanders. Deelnemers kregen de keus hoe zij een vastgesteld bedrag van 800 of 3.000 euro zouden verdelen tussen drie vormen: pinpas, contant of digitale euro. Ongeacht het bedrag of scenario was de bereidheid om digitale euro’s te gebruiken hoog.
Minder zekerheid, meer digitale euro’s
Bij onzekerheid over pinbetalingen bleek de digitale euro bijna net zo populair als contant. Die voorkeur wijst op een behoefte aan grip: geld dat je altijd kunt gebruiken, ongeacht de omstandigheden.
42% van de deelnemers gaf aan de digitale euro liever op een pasje te bewaren dan in een app. Een kwart had geen voorkeur. Vooral de offline bruikbaarheid maakt het aantrekkelijk. Net als iets dat je offline opslaat op je toestel, blijft de betaling privé en los van externe systemen.
Toch blijft een derde van de ondervraagden afwachtend. Deze groep ziet het nut nog niet in of weet simpelweg te weinig over hoe het werkt. Privacy is opvallend genoeg geen doorslaggevend bezwaar voor deze mensen, eerder het gebrek aan vertrouwen of begrip.
De achterliggende motivatie van de digitale euro gaat verder dan gemak. Europa wil minder afhankelijk zijn van Amerikaanse techreuzen zoals Mastercard, Visa en Apple Pay. Een eigen digitaal betaalmiddel is een strategische stap richting financiële autonomie.
Claim vandaag nog €10 gratis en betaal geen handelskosten over de eerste €10.000!
Grijp deze unieke kans met Newsbit en Bitvavo door nu een account aan te maken via de knop hieronder. Stort slechts €10 en ontvang direct €10 gratis. Bovendien kun je 7 dagen lang zonder kosten handelen over je eerste €10.000 aan transacties. Start vandaag nog en profiteer direct van de groeiende populariteit van crypto!
Maak je account en Claim je €10 gratis.
Mis deze kans niet om direct te profiteren van de groeiende populariteit van Crypto!
Belangrijke Amerikaanse cryptowet op losse schroeven: tijd dringt
Galaxy Digital verlaagt de kans op de CLARITY Act naar 50 procent door tijdsdruk en politieke druk in de Senaat.
Cryptobedrijven in de EU riskeren boete tot 12,5 procent omzet
Met het nieuwe voorstel wil de EBA de handhaving van de Markets in Crypto-Assets-verordening (MiCA) verder aanscherpen.
Cryptobeurs Binance verlaat Europa: wat betekent dit voor Belgische klanten?
Binance kreeg geen MiCA-licentie en moet noodgedwongen vertrekken uit Europa. Wat zijn de gevolgen voor alle Belgische gebruikers?
Meest gelezen
Van lasser tot kok: SpaceX maakt 4.400 werknemers miljonair
De beursgang van SpaceX maakt duizenden werknemers miljonair. Van lassers tot ingenieurs profiteren zij van jarenlang opgebouwde aandelen.
Ex Google-engineer verkoopt al zijn Bitcoin: ‘Het is voorbij’
Oud-Google-engineer TechLead verkocht al zijn Bitcoin met fors verlies. Volgens hem is de markt kwetsbaar, maar hij blijft op lange termijn positief.
Goud, zilver en koper onder druk: waarom beleggers massaal verkopen
Metalen staan onder druk. Niet vanwege fundamentele factoren, maar vanwege de stijgende rentes en de sterke Amerikaanse dollar.
