Bitpanda: Aandelen, crypto, grondstoffen en edelmetalen in 1 app
Bitpanda: Koop aandelen,
crypto & edelmetalen
Microsoft voert een ingrijpende reorganisatie door bij Xbox. De gameafdeling schrapt de komende twaalf maanden ongeveer 3.200 banen, goed voor zo’n twintig procent van het personeelsbestand. Daarnaast neemt het bedrijf afscheid van vijf eigen gamestudio’s.
Met de ingreep wil de softwaregigant de verlieslatende divisie weer winstgevend maken, terwijl miljarden dollars blijven vloeien naar investeringen in kunstmatige intelligentie.
Xbox-CEO Asha Sharma steekt in een interne memo de problemen niet onder stoelen of banken. Volgens haar verkeert de gameafdeling in een ongezonde financiële situatie. De winstmarges liggen momenteel drie tot tien keer lager dan die van vergelijkbare bedrijven, waardoor ingrijpen volgens haar onvermijdelijk is.
Hoewel Microsoft de afgelopen jaren miljarden investeerde in Xbox, bleven de resultaten achter. De overname van Activision Blizzard voor 69 miljard dollar moest de divisie nieuw leven inblazen, maar grote nieuwe successen bleven uit. Ondertussen zakte de verkoop van Xbox-consoles verder weg en groeide Game Pass veel minder hard dan waarop Microsoft had gerekend.
Sharma waarschuwde vorige maand al dat de interne winstgevendheidsmarge van Xbox was teruggevallen naar slechts drie procent. Ook de omzet stond volgens haar onder druk. “Zo kunnen we niet doorgaan,” schreef ze destijds aan medewerkers.
Van de aangekondigde 3.200 ontslagen verdwijnen er maandag direct 1.600. De overige banen worden in de komende twaalf maanden geschrapt. Tegelijkertijd snijdt Microsoft buiten Xbox nog eens 3.200 arbeidsplaatsen weg, voornamelijk binnen de verkoopafdelingen. Daarmee komt het totale aantal aangekondigde ontslagen uit op 6.400, minder dan drie procent van het wereldwijde personeelsbestand van ongeveer 228.000 medewerkers.
De reorganisatie treft niet alleen duizenden medewerkers, maar zet ook een streep door Xbox’ strategie om zoveel mogelijk ontwikkelstudio’s in huis te halen.
Ninja Theory, bekend van Hellblade, en Undead Labs, de maker van State of Decay, worden verkocht aan nog onbekende kopers. Beide studio’s blijven hun huidige projecten, Senua en State of Decay 3, wel afronden voor Xbox.
Double Fine, de ontwikkelaar van Psychonauts, en Compulsion Games, bekend van South of Midnight, worden weer zelfstandige bedrijven. Ze keren terug naar hun oorspronkelijke oprichters, behouden de rechten op hun eigen intellectuele eigendom en krijgen financiële steun om de overgang mogelijk te maken.
Ook Arkane Studios in het Franse Lyon, dat momenteel werkt aan Blade, staat op de nominatie om te worden verkocht of verzelfstandigd. Dat proces zal naar verwachting meer tijd in beslag nemen vanwege de Franse arbeidswetgeving.
Opvallend is dat alle vijf de studio’s tijdens het tijdperk van voormalig Xbox-topman Phil Spencer werden overgenomen. Met die overnames wilde Microsoft Game Pass aantrekkelijker maken met een groter aanbod aan exclusieve titels. Die strategie leverde volgens het bedrijf echter niet de verwachte groei op, waardoor Xbox nu een deel van zijn studioportfolio weer afstoot.
Microsoft benadrukt dat de reorganisatie niet leidt tot het schrappen van eerder aangekondigde games. Wel verdwijnen er banen in vrijwel alle onderdelen van Xbox, zodat het bedrijf meer middelen kan vrijmaken voor de grootste en meest winstgevende franchises.
Ook ZeniMax krijgt een nieuwe koers. De uitgever gaat zich nadrukkelijk richten op gevestigde namen als Fallout, The Elder Scrolls, Doom, Quake en Wolfenstein. Daarmee kiest Microsoft duidelijk voor series die zich al hebben bewezen bij een groot publiek.
Daarnaast wil Xbox de organisatie eenvoudiger maken. Het aantal managementlagen wordt teruggebracht, studio’s gaan nauwer samenwerken en besluitvorming moet sneller verlopen. Volgens Microsoft moet die centralere aanpak ervoor zorgen dat nieuwe games efficiënter worden ontwikkeld en sneller op de markt verschijnen.
Volgens CEO Asha Sharma draait de reorganisatie niet om krimp, maar om focus. Ze wil van Xbox een efficiënter bedrijf maken dat uiteindelijk één miljard dagelijkse spelers weet te bereiken.
SpaceX stijgt na opname in de Nasdaq-100. Newsbit-analist Erik Juffermans legt uit waarom 170 dollar deze week cruciaal wordt voor beleggers.
Tether-CEO Paolo Ardoino waarschuwt dat de AI-rally op een wankel fundament rust door hoge investeringen en een onzeker verdienmodel.
Het Japanse SoftBank gaat onder Masayoshi Son volledig voor AI en heeft gigantische investeringen lopen binnen het ecosysteem.
Oud-Google-engineer TechLead verkocht al zijn Bitcoin met fors verlies. Volgens hem is de markt kwetsbaar, maar hij blijft op lange termijn positief.
Ierse autoriteiten halen 1.500 Bitcoin uit verloren wallets van drugsdealer en roepen daarmee nieuwe vragen op over private keys.
Bitcoin, maar ook goud en zilver zetten al langere tijd droevige resultaten neer, terwijl Wall Street wél stijgt. Wat speelt er precies?