Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
De AEX koers is dinsdagmorgen met een minimale stijging begonnen. Toch durft de markt op dit moment geen richting te kiezen. Dat lijkt alles te maken te hebben met de Iran-oorlog, waar momenteel veel onzekerheid over bestaat. Hoewel er wordt gesproken over een 10-daagse wapenstilstand, blijft de realiteit een stuk minder vredig.

De situatie rond Iran blijft op de grond vooral verslechteren. De Verenigde Staten voerden inmiddels voor de tiende nacht op rij aanvallen uit op Iraanse doelen. Volgens het Amerikaanse leger zijn die operaties bedoeld om de capaciteit van Iran om commerciële schepen in de Straat van Hormuz aan te vallen verder te verzwakken.
De gevolgen voor het scheepvaartverkeer zijn echter al groot. In het afgelopen weekend voeren volgens onderzoeksbureau Kpler slechts dertig schepen door de Straat van Hormuz. Voor het uitbreken van de oorlog waren dat er dagelijks meer dan honderd. Sommige schepen varen bovendien met uitgeschakelde transponders om minder makkelijk gevolgd te kunnen worden.
Tegelijkertijd beschikt Iran nog altijd over voldoende middelen om terug te slaan. Het land blijft raketten en drones afvuren en heeft verschillende commerciële schepen aangevallen. Ook kwamen bij recente aanvallen op landen waar Amerikaanse militaire bases zijn gevestigd drie Amerikaanse militairen om het leven, waardoor de druk op president Donald Trump om verder te escaleren toeneemt.
Qatar en Pakistan zouden inmiddels een voorstel voor een wapenstilstand van tien dagen hebben ingediend. Een snelle uitweg ligt echter niet voor de hand. De Verenigde Staten kunnen de huidige uitputtingsslag voortzetten, de militaire campagne uitbreiden of Iran concessies aanbieden. Geen van die opties is politiek of strategisch aantrekkelijk.
Daar komt bij dat ook de alternatieve olieroute via de Rode Zee onder druk staat. De Houthi’s dreigen het scheepvaartverkeer rond de Straat van Bab el-Mandeb aan te vallen. Juist via die route exporteert Saudi-Arabië olie die door de problemen in Hormuz niet via de Perzische Golf kan worden vervoerd.
Als beide zeestraten tegelijkertijd verstoord raken, kan de olieprijs volgens analisten opnieuw boven de 100 dollar stijgen en neemt ook het risico op een nieuwe wereldwijde inflatieschok sterk toe. Vanuit dat perspectief is het niet vreemd om de AEX vandaag te zien twijfelen.
Daarnaast begint het cijferseizoen op de beurs op gang te komen. We zagen ASML en TSMC eerder al hun cijfers publiceren. Die waren goed, maar werden niet op dezelfde positieve manier beantwoord door de markt.
Het lijkt erop dat de markt zich in toenemende mate zorgen maakt over de rendementen die de enorme investeringen in de uitbouw van de AI-infrastructuur opleveren. Voorheen stegen aandelen alleen al door de grote investeringsbeloftes.
Nu zien we beleggers toch steeds meer twijfelen en willen ze ook resultaten en rendementen zien.
In het kader daarvan belooft dit een belangrijke week te worden. Woensdag rapporteren Google en Tesla, terwijl donderdag Intel aan de beurt is. Met name de cijfers van Alphabet, het moederbedrijf van Google, zullen belangrijk worden voor de AI-bullmarkt.
Blackstone laat beleggers wachten op hun geld. De vraag is hoe lang dat goed blijft gaan in een markt van 1,8 biljoen dollar.
Revolut kreeg voorlopig groen licht voor een eigen Amerikaanse bank. Wat betekent dit precies voor het bedrijf met 80 miljoen klanten?
AI-agents van OpenAI namen een Duitse website over, omzeilden regels en bespraken manieren om buiten beeld te blijven.
Biotechs die zich richten op haaruitval presteren extreem sterk op Wall Street, en stegen in sommige gevallen met honderden procenten.
Een Oekraïense drone veroorzaakt brand bij een grote Russische olieraffinaderij. Moskou dreigt als reactie met massale vergelding.
Box 3-reparatie moet critici in de senaat overtuigen op 15 september. Lukt dat niet, dan blijft het dure noodverband jaren staan.