Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
Hoewel Iran momenteel in oorlog is met de Verenigde Staten, blijft het land gewoon onderdeel van BRICS. Het land trad in 2024 toe tot het internationale samenwerkingsverband en gebruikt die positie nu om de economische banden met niet-westerse landen verder aan te halen. En daar komt nu mogelijk een volgende grote stap bij.
Iran wil binnenkort namelijk toetreden tot de New Development Bank (NDB). Dit is de ontwikkelingsbank van de BRICS-landen. Dat heeft Abdolnaser Hemmati, president van de Iraanse centrale bank, gezegd voorafgaand aan een bijeenkomst van BRICS-ministers van Financiën in India.
De New Development Bank werd in 2015 opgericht door Brazilië, Rusland, India, China en Zuid-Afrika. De instelling financiert onder meer infrastructuurprojecten en duurzame ontwikkeling in opkomende economieën.
Sindsdien zijn ook andere landen toegetreden, waaronder de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. Oezbekistan werd op 5 juni het tiende lid.
Iran sloot zich in 2024 aan bij BRICS en heeft sindsdien meerdere keren aangegeven ook aandeelhouder van de NDB te willen worden. Volgens Hemmati is dat moment nu dichtbij.
“Het belangrijkste resultaat van de samenwerking tussen de BRICS-lidstaten is de oprichting van de New Development Bank, en ons land zal binnenkort lid worden van deze bank”, zei hij volgens Iraanse staatsmedia.
Voor Iran is aansluiting bij de bank vooral strategisch van belang. Het land kampt nog altijd met zware Amerikaanse en internationale sancties en zoekt daarom naar manieren om handel en financiering minder afhankelijk te maken van het traditionele dollarsysteem. De NDB zelf heeft het mogelijke Iraanse lidmaatschap tegenover Reuters nog niet bevestigd.
De mogelijke toetreding van Iran tot de NDB past binnen een bredere strategie van BRICS om handel vaker in nationale valuta af te rekenen. Vooral landen die te maken hebben met sancties of beperkte toegang tot westerse financiële markten – zoals Iran maar ook Rusland – hebben daar belang bij.
Volgens Hemmati kunnen BRICS-landen hun onderlinge handel steeds vaker afwikkelen in hun eigen munten. Iran wil daarnaast bilaterale en trilaterale monetaire afspraken maken met andere leden van het samenwerkingsverband.
Dat betekent niet dat BRICS op korte termijn de Amerikaanse dollar volledig vervangt. De dollar blijft wereldwijd dominant in handel, reserves en internationale financiering.
Voor Iran kan deelname aan de NDB echter wel extra toegang bieden tot financiering en economische samenwerking buiten traditionele westerse instellingen. Daarmee krijgt de uitbreiding van BRICS opnieuw een duidelijke geopolitieke dimensie.
UIt een peiling blijkt dat de meeste economen géén renteverhoging verwachten. Inflatiecijfers van deze week worden crciaal. Voor nu.
Met 40.000 euro spaargeld kan inflatie honderden euro’s koopkracht kosten. Een hogere spaarrente verkleint dat verlies aanzienlijk.
Bessent verdrievoudigt de terugkoop van Amerikaanse staatsobligaties naar 6 miljard dollar, maar beleggers reageren teleurgesteld.
Een Brit dacht zijn Bitcoin voorgoed kwijt te zijn, maar krijgt vijftien jaar later alsnog een vermogen van 4,5 miljoen dollar terug.
Biotechs die zich richten op haaruitval presteren extreem sterk op Wall Street, en stegen in sommige gevallen met honderden procenten.
Grote beleggers verkleinen hun afhankelijkheid van de VS. Vier opvallende signalen wijzen deze week op een bredere verschuiving.