Er is een onverwacht obstakel opgedoken in de zoektocht naar een opvolgende voorzitter van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. Ondanks dat de kansen voor de kandidaat goed zijn, is niet iedere politicus ervan overtuigd dat een selectieprocedure en een strafrechtelijk onderzoek naast elkaar kunnen lopen.
Nominatie nieuwe Fed-voorzitter mogelijk vertraagd
Op 30 januari kondigde de Amerikaanse president Donald J. Trump aan dat hij Kevin Warsh had genomineerd tot opvolgend voorzitter van de Fed. Na zo’n nominatie moet de kandidaat een hele procedure doorlopen voordat hij de baan echt krijgt. Maar er is een obstakel ontstaan in deze procedure.
Er loopt momenteel namelijk ook een strafrechtelijk onderzoek naar de huidige voorzitter van de centrale bank, Jerome Powell. Het zou gaan om de kosten die zijn gemaakt voor de renovatie van kantoren van het orgaan.
De voorzitter ontkende echter iedere aantijging en zei eerder dat het onderzoek politiek gemotiveerd was. Trump wil namelijk al lange tijd lagere rentetarieven, maar dat hield Powell tegen.
Eerst strafrechtelijk onderzoek afronden
Hoewel de procedures naast elkaar mogen lopen, voorziet een Republikeins Senaatslid hier problemen. Thom Tillis denkt namelijk dat het beter is om eerst het strafrechtelijke onderzoek af te wachten, voordat men door kan gaan met de nieuwe kandidaat. Dit zou de onafhankelijkheid en geloofwaardigheid van het orgaan ten goede komen.
Zijn twijfels kunnen voor grote problemen zorgen. In de Senaat hebben de Republikeinen namelijk 13 van de 24 zetels. Deze kleine meerderheid is voldoende om besluiten er “doorheen te drukken”. Maar wanneer Tillis niet mee gaat, komt de bal te liggen bij de Senaatsleden van de Democraten partij.
Op woensdag sprak het Republikeinse Senaatslid, die ook behoort tot het “Senate Banking Committee”, zich uit in een interview met het nieuwsmedium CNBC. Tillis zei daar dat hij Warsh graag zou voorstellen als mogelijk nieuwe voorzitter wanneer het onderzoek naar Powell volledig achter hen ligt.
Republikeinen kunnen vertraging niet gebruiken
Het is dus afwachten of Tillis daadwerkelijk zal gaan dwarsliggen. De procedure voor een nieuwe voorzitter is echter lang en intensief. Na de nominatie van de president, moet de kandidaat eerst verschijnen voor het “Senate Banking Committee”. Zij besluiten of hij voor de volledige Senaat mag verschijnen, al dan niet met een positieve of negatieve aanbeveling.
De Senaat is vervolgens aan zet en zal de kandidaat stevig aan de tand voelen. Daarna zal er gestemd worden. Als de meerderheid positief is, dan zal hij vervolgens worden ingezworen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank.
De nominatie heeft voor Trump wat haast. In november van dit jaar vinden de tussentijdse verkiezingen plaats. Het is mogelijk dat de Republikeinen dan hun meerderheid verliezen. In dat geval zal onder andere een goedkeuring voor Warsh lastiger kunnen worden. Het uitstellen van de huidige procedure zal voor veel Republikeinen dan ook geen voorkeur hebben.
Cryptobedrijven in de EU riskeren boete tot 12,5 procent omzet
Met het nieuwe voorstel wil de EBA de handhaving van de Markets in Crypto-Assets-verordening (MiCA) verder aanscherpen.
Cryptobeurs Binance verlaat Europa: wat betekent dit voor Belgische klanten?
Binance kreeg geen MiCA-licentie en moet noodgedwongen vertrekken uit Europa. Wat zijn de gevolgen voor alle Belgische gebruikers?
Hongkong trekt de teugels aan: cryptobedrijven moeten data delen
Volgens parlementslid Chan Wai-man worden ongeveer 8.000 extra financiële instellingen onder de nieuwe regelgeving gebracht.
Meest gelezen
Van lasser tot kok: SpaceX maakt 4.400 werknemers miljonair
De beursgang van SpaceX maakt duizenden werknemers miljonair. Van lassers tot ingenieurs profiteren zij van jarenlang opgebouwde aandelen.
Ex Google-engineer verkoopt al zijn Bitcoin: ‘Het is voorbij’
Oud-Google-engineer TechLead verkocht al zijn Bitcoin met fors verlies. Volgens hem is de markt kwetsbaar, maar hij blijft op lange termijn positief.
Goud, zilver en koper onder druk: waarom beleggers massaal verkopen
Metalen staan onder druk. Niet vanwege fundamentele factoren, maar vanwege de stijgende rentes en de sterke Amerikaanse dollar.
