Newsbit
Bekijk de app
Bekijk

OpenAI gebruikt kunstmatige intelligentie inmiddels niet alleen om vragen te beantwoorden of code te schrijven. Volgens SoftBank-topman Masayoshi Son helpt AI nu ook bij het ontwikkelen van de volgende generatie AI-modellen. Dat zou volgens hem een belangrijke stap zijn richting zogenoemde superintelligentie, een niveau waarop kunstmatige intelligentie slimmer wordt dan mensen.

De uitspraken van Son komen op een moment waarop de AI-sector in hoog tempo blijft groeien. Tegelijkertijd waarschuwen verschillende bedrijven en onderzoekers voor de risico’s van steeds krachtigere systemen.

OpenAI gebruikt AI om nieuwe modellen te ontwikkelen

In een interview met CNBC vertelde Son dat hij recent sprak met OpenAI-topman Sam Altman en ingenieurs van het bedrijf. Volgens hem kreeg hij daarbij te horen dat een bestaand AI-model betrokken is bij het ontwerpen van toekomstige modellen.

Dat betekent volgens Son dat AI steeds meer taken van menselijke ontwikkelaars zal overnemen. Uiteindelijk zouden ingenieurs niet langer in staat zijn om zelf de meest geavanceerde systemen te ontwerpen.

“Zodra dat gebeurt, maakt het model het volgende model,” zei Son tegen CNBC. Volgens hem zal die ontwikkeling leiden tot een exponentiële toename van intelligentie.

OpenAI wilde geen commentaar geven op toekomstige modellen. Wel wees het bedrijf op eerdere voorbeelden waarbij AI al werd ingezet tijdens de ontwikkeling van nieuwe systemen.

In februari maakte OpenAI bekend dat GPT-5.3 Codex het eerste model was dat een belangrijke rol speelde bij zijn eigen ontwikkeling. Het systeem werd onder meer gebruikt om trainingsprocessen te controleren, fouten op te sporen en testresultaten te analyseren.

Superintelligentie mogelijk sneller dan verwacht

Son spreekt al langer over kunstmatige superintelligentie, vaak afgekort als ASI. Vorig jaar omschreef hij dat als AI die tienduizend keer slimmer is dan een mens.

Destijds voorspelde hij dat dit niveau binnen tien jaar bereikt zou worden. Inmiddels denkt hij dat die ontwikkeling veel sneller gaat.

Volgens de SoftBank-topman hield hij destijds bewust een ruime marge aan omdat veel mensen zouden schrikken van een kortere tijdlijn. Nu verwacht hij dat superintelligentie mogelijk al binnen twee jaar werkelijkheid wordt.

Son gebruikt zelf dagelijks ChatGPT en zegt daar twee tot drie uur per dag mee te werken. Volgens hem presteert de chatbot inmiddels beter dan hijzelf op de meeste onderwerpen.

Hij verwacht dat AI binnen enkele jaren beter zal zijn dan mensen in zeventig tot tachtig procent van alle vakgebieden. Op sommige terreinen zou kunstmatige intelligentie zelfs tien keer beter kunnen presteren dan een gemiddelde persoon.

Zorgen over verlies van controle

Niet iedereen kijkt met hetzelfde optimisme naar deze ontwikkelingen. AI-bedrijf Anthropic waarschuwde deze week juist voor de risico’s van zogenaamde “recursive self-improvement”. Daarbij wordt een AI-systeem in staat om zelfstandig een opvolger te ontwerpen en ontwikkelen.

Volgens Anthropic kan dat grote voordelen opleveren, maar neemt ook het risico toe dat mensen de controle over geavanceerde AI-systemen verliezen.

Het bedrijf stelde zelfs dat een gezamenlijke vertraging van dergelijke ontwikkelingen mogelijk verstandig zou zijn.

Ook OpenAI erkende recent in een onderzoeksrapport dat er al vroege signalen zichtbaar zijn van deze vorm van zelfverbetering. Daarbij waarschuwde het bedrijf dat de opkomst van zulke systemen nieuwe uitdagingen kan creëren voor overheden en toezichthouders.

De vraag is daarmee niet alleen hoe slim AI kan worden, maar ook hoe de samenleving omgaat met technologie die zichzelf steeds verder kan verbeteren.

Altijd als eerste het laatste crypto en aandelen-nieuws?

Mis niets van de snel bewegende crypto en aandelenmarkt met de gratis Newsbit-app. Of je nu onderweg bent of op de bank zit: met één tik krijg je real-time prijsalerts, koersupdates en exclusieve inzichten van experts over Bitcoin en wereldwijde beurzen.

Download de Newsbit-app nu – en blijf elke beweging in de markt voor.

Wees als eerste op de hoogte van het laatste Crypto Nieuws

missles. raket

Iran bestookt Israël met raketten, staakt-het-vuren wankelt

missles. raket
treasury
koffie, coffee
Meer Beurs nieuws

Meest gelezen

Bank of America
analist, crypto
Vancouver, CANADA - Apr 30 2024 : Ripple and XRP icons are seen in an iPhone screen