Newsbit
Bekijk de app
Bekijk

Saudi-Arabië heeft aan OPEC gemeld dat de olieproductie vorige maand opnieuw hard is gedaald naar het laagste niveau sinds 1990. De oorlog met Iran blijft de export vanuit de Perzische Golf zwaar verstoren en zet de wereldwijde energiemarkt steeds verder onder druk.

Volgens een maandelijks rapport van het OPEC-secretariaat, ingezien door Bloomberg, produceerde het koninkrijk in april nog 6,316 miljoen vaten olie per dag. Dat is een daling van 651.000 vaten per dag ten opzichte van maart.

Sinds februari is de Saudische productie daarmee met ongeveer 42 procent ingestort. Het huidige niveau is het laagste sinds het begin van de Golfoorlog, 36 jaar geleden, toen Irak Koeweit binnenviel en de oliemarkt eveneens zwaar ontwricht raakte.

Productie OPEC-landen zakt hard weg

De crisis treft niet alleen Saudi-Arabië. Door de oorlog met Iran zijn belangrijke olieroutes in de Perzische Golf grotendeels ontregeld geraakt, waardoor meerdere OPEC-landen kampen met forse productiedalingen.

Vooral Saudi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Irak zien hun export hard terugvallen. Ondertussen zijn brandstofprijzen wereldwijd flink opgelopen, wat de vrees voor een nieuwe wereldwijde recessie verder aanwakkert.

Saudi-Arabië meldde aan OPEC dat de daadwerkelijke “levering aan de markt” iets hoger lag dan de productie zelf. Daarbij worden verplaatsingen naar opslaglocaties niet meegerekend. Volgens Riyad kwam die levering uit op 6,879 miljoen vaten per dag.

Naast de officiële cijfers van lidstaten publiceert OPEC ook schattingen van externe consultants en mediaonderzoek. Die data schetst een nog somberder beeld van de markt.

Volgens die externe berekeningen daalde de gezamenlijke olieproductie van OPEC-landen in april met nog eens 1,727 miljoen vaten per dag naar gemiddeld 18,98 miljoen vaten per dag. Saudi-Arabië was verantwoordelijk voor bijna de helft van die daling.

De externe schattingen liggen wel iets hoger dan de officiële Saudische cijfers. Volgens deze data produceerde het koninkrijk ongeveer 6,768 miljoen vaten per dag.

Saudi-Arabië beperkt schade via alternatieve routes

Ondanks de zware verstoringen heeft Saudi-Arabië een deel van de export weten veilig te stellen via alternatieve routes. Het land verplaatst meer olie via een pijpleiding richting de Rode Zee, waardoor het minder afhankelijk is van de Straat van Hormuz.

Ook de Verenigde Arabische Emiraten beschikken over alternatieve exportmogelijkheden, maar andere Golfstaten worden veel harder geraakt door de blokkades.

Koeweit zag na Saudi-Arabië de grootste terugval. De olieproductie van het land halveerde in april tot ongeveer 600.000 vaten per dag. Daarmee produceert Koeweit nog minder dan een kwart van het niveau van voor het uitbreken van de oorlog.

Verenigde Arabische Emiraten stappen uit OPEC

Midden in deze oliecrisis kondigden de Verenigde Arabische Emiraten vorige maand onverwacht aan uit OPEC te stappen. Daarmee komt na bijna zestig jaar een einde aan het lidmaatschap van Abu Dhabi.

Volgens bronnen speelde al langer onvrede over de productiequota van OPEC en de dominante rol van Saudi-Arabië binnen de alliantie. Ook politieke spanningen in de regio zouden een rol hebben gespeeld.

Technisch gezien blijft de VAE nog tot 1 januari officieel lid van OPEC.

OPEC verlaagt verwachtingen voor olievraag

Door de economische schade van de oorlog heeft OPEC ook de verwachtingen voor de groei van de wereldwijde olievraag verlaagd.

De organisatie rekent voor 2026 nu op een groei van 1,2 miljoen vaten per dag, tegenover een eerdere verwachting van 1,4 miljoen vaten.

Daarmee blijft OPEC wel een stuk optimistischer dan het Internationaal Energieagentschap (IEA). Dat agentschap meldde woensdag dat de wereldwijde vraag naar olie dit jaar juist met 420.000 vaten per dag zal krimpen. Volgens het IEA zou dat de grootste daling zijn sinds de coronapandemie van 2020.

Begin met investeren en krijg €15 gratis zilver cadeau

Investeer in crypto, aandelen, edelmetalen en commodities zoals olie en gas in één app. Via Newsbit en Bitpanda ontvang je nu €15 aan fysiek zilver bij je eerste investering van minimaal €50.

Geen synthetisch product maar echt goud en zilver in Zwitserse kluizen, volledig verzekerd en juridisch op jouw naam. Instappen kan al vanaf €1.

Sluit je aan bij 7 miljoen gebruikers en open nu gratis je account.

Claim €15 gratis zilver Je wordt doorgestuurd naar
4,6

De beoordeling is berekend door de cumulatieve beoordelingen van de App Store en Google Play te combineren, gewogen op basis van het aantal recensies per platform.

Wees als eerste op de hoogte van het laatste Crypto Nieuws

Wall street, wall st

S&P 500 zet nieuw record neer ondanks tegenvallend inflatiecijfer

Wall street, wall st
Xi jingping
Nvidia verbreekt alle records: beurswaarde stijgt naar $5,5 biljoen ondanks China-verbod
Meer Beurs nieuws

Meest gelezen

haven los angeles
asml
Abbas Araghchi, Iran