Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
De Amerikaanse beursfutures staan dinsdagochtend allemaal lager, nadat Wall Street de week met verlies begon. Dow-futures dalen met 76 punten. S&P 500-futures verliezen 0,38 procent en Nasdaq 100-futures zakken 0,73 procent.
Daarmee krijgt de markt opnieuw te maken met dezelfde twee risico’s die al weken boven aandelen hangen, namelijk hogere olieprijzen en stijgende rentes.
De directe aanleiding is de aanhoudende spanning tussen de Verenigde Staten en Iran. De wapenstilstand liep maandag af, onderhandelingen zijn vastgelopen en president Donald Trump verhoogde de druk door te dreigen met aanvallen als Oman “in de weg staat”. Dat wakkerde de onzekerheid rond olie opnieuw aan.
De olieprijs steeg maandag met meer dan 2 procent. Voor beleggers is dat belangrijk, omdat hogere energieprijzen de inflatie opnieuw kunnen aanjagen. Dat maakt het moeilijker voor de Amerikaanse centrale bank om rustig te blijven.

De obligatiemarkt reageerde direct. De rente op Amerikaanse 30-jaarsleningen liep op tot ongeveer 5,32 procent, het hoogste niveau sinds 2007. Ook de 10-jaarsrente steeg verder naar ongeveer 4,736 procent.

Dat is precies het probleem voor aandelen. Hogere lange rentes maken financiering duurder, drukken op waarderingen en bieden beleggers een aantrekkelijker alternatief voor risicobeleggingen.
De stijging van de rentes komt niet alleen door olie. Beleggers maken zich ook zorgen over de Amerikaanse staatsschuld, het begrotingstekort en de enorme hoeveelheid nieuwe staatsleningen die de markt moet absorberen.
Volgens technisch strateeg Mark Newton van Fundstrat kunnen lange rentes zelfs richting 5,60 tot 5,70 procent bewegen. Daar komt Japan nog bij.
Zwakker dan verwachte economische groei ging daar samen met een hoger dan verwachte bbp-deflator, een maatstaf voor prijsdruk. Japanse rentes liepen op en die beweging sloeg deels over naar Amerikaanse staatsleningen.
Maandag verloren de Dow Jones en S&P 500 allebei 0,5 procent. De Nasdaq deed het iets beter, maar daalde alsnog 0,3 procent. Toch blijft niet iedereen negatief.
Sonali Basak van iCapital denkt dat er nog ruimte is voor verdere stijgingen, vooral als de rally breder wordt dan alleen Big Tech. Volgens haar is de gelijkgewogen S&P 500 nog altijd achtergebleven bij de Nasdaq en de chipsector.
Dat betekent dat er mogelijk nog kapitaal kan verschuiven naar achterblijvers.
Ondanks groeiende zorgen over AI-veiligheid ziet Rabobank nog voldoende redenen om vertrouwen te houden in AI-aandelen.
Michael Burry verwacht dat de AI-bubbel eerder barst en zet met putopties sterker in op dalende beurskoersen.
OpenAI ontslaat drie onderzoekers na het delen van vertrouwelijke informatie. De zaak vergroot de zorgen over de veiligheid van AI modellen.
Nieuwe box 3-plannen kunnen honderdduizenden beleggers raken en gevolgen hebben voor Nederlanders met aandelen, spaargeld en crypto.
Een crypto analist verwacht dat sommige XRP-bezitters dit jaar financieel kunnen binnenlopen als de XRP koers sterk blijft stijgen.
Bernstein verwacht dat de goudprijs in 2030 kan stijgen naar 5.600 dollar, ondanks hogere rentes en tegenwind van de Fed.