Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
De spanning op de cryptomarkt loopt snel op richting aanstaande vrijdag. Investeerders vrezen een nieuwe klap voor Bitcoin (BTC) nu een renteverhoging in Japan vrijwel zeker lijkt. De vorige keren volgden pijnlijke verliezen van tientallen procenten en dat spookbeeld hangt nu opnieuw boven de markt.
Donderdagnacht om 04:00 uur (Nederlandse tijd) komt de Bank of Japan (BOJ) met een nieuw rentebesluit. Volgens voorspellingsplatform Polymarket wordt de kans op een renteverhoging inmiddels op 98 procent geschat. Begin deze maand was dat nog fiftyfifty, maar gouverneur Kazuo Ueda hintte hier nadrukkelijk naar in een toespraak in Nagoya.
‘’Als de vooruitzichten voor economische bedrijvigheid en prijzen worden gerealiseerd, zal de bank doorgaan met het verhogen van de beleidsrente en het niveau van monetaire steun aanpassen,’’ zo zei hij.
Japan hield de rente decennialang extreem laag omdat het land kampte met deflatie: dalende prijzen en zwakke economische groei. Om de economie aan te jagen, maakte de centrale bank geld zo goedkoop mogelijk.
Nu ligt de inflatie structureel hoger en oogt de economie stabieler. Daardoor is de noodzaak voor noodbeleid verdwenen. In maart vorig jaar werd de rente voor het eerst in zeventien jaar verhoogd en daarmee kon de negatieve rente de prullenbak in. In juli volgde een tweede renteverhoging en in januari van dit jaar nog eens.
Als de rente nu wordt verhoogd van 0,50 procent naar 0,75 procent, komt die uit op het hoogste niveau sinds 1995.
Een hogere rente in Japan kan wereldwijd effect hebben via de zogeheten yen carry trade. Daarbij lenen beleggers goedkoop geld in Japan om dit te investeren in andere landen en markten.
Stijgt de rente, dan wordt die strategie minder aantrekkelijk. Beleggers halen risico van tafel en dat raakt Bitcoin vaak als eerste. Historisch gezien gaat een sterkere yen regelmatig samen met dalende cryptokoersen.
In maart vorig jaar ging de Bitcoin koers 22 procent onderuit en de twee keer daarna zelfs met 30 procent.
Dat betekent natuurlijk niet dat ons nu een vergelijkbare val te wachten staat. De renteverhoging hangt al weken boven de markt en lijkt grotendeels ingeprijsd te zijn.
Investeerders lijken vooral uit te kijken naar wat Ueda te zeggen heeft over het verdere pad. Over hoe ver de rente uiteindelijk omhoog moet, blijft hij tot nu toe bewust erg vaag.
Terwijl de markten fikken, brengen Bitcoin en altcoins mooie winsten op de plank. Zo staat de cryptomarkt er nu voor.
Strategy kocht vorige week voor 139 miljoen dollar eigen aandelen terug in plaats van Bitcoin. Dit betekent het voor de voorraad.
Capital B heeft door Adam Back honderden Bitcoins gekocht. Het bedrijf nadert nu de troon van grootste zakelijke Bitcoin-bezitter in Europa.
Een Brit dacht zijn Bitcoin voorgoed kwijt te zijn, maar krijgt vijftien jaar later alsnog een vermogen van 4,5 miljoen dollar terug.
Grote beleggers verkleinen hun afhankelijkheid van de VS. Vier opvallende signalen wijzen deze week op een bredere verschuiving.
Tim Cook waarschuwt dat de AI hausse prijzen opdrijft. Apple verhoogt prijzen en ook Elon Musk maakt zich grote zorgen hierover.