Newsbit
Bekijk de app
Bekijk

De machtigste centrale bankiers ter wereld deelden woensdag het podium in het Portugese Sintra, en dat toonde een groeiende kloof. In Europa werd onlangs de rente verhoogd vanwege de olieschok, terwijl Amerika de rente juist onveranderd liet. Voor Fed-voorzitter Kevin Warsh was het zijn eerste grote internationale optreden.

Inflatie, olie, kunstmatige intelligentie, de arbeidsmarkt en de manier waarop centrale banken hun rentebeleid communiceren, passeerden uitgebreid de revue. Naast Warsh schoven ook ECB-president Christine Lagarde, Bank of England-president Andrew Bailey en Bank of Canada-president Tiff Macklem aan.

Warsh ziet risico dalen

De belangrijkste uitspraak van Warsh ging over inflatie. Volgens hem is het risico dat de prijzen opnieuw versneld oplopen de afgelopen weken kleiner geworden.

“De inflatierisico’s zijn afgenomen,” zei Warsh. Volgens de Fed-voorzitter wordt dat inmiddels ook weerspiegeld in de financiële markten. “De volatiliteit neemt niet toe, maar af. De obligatierentes stijgen niet, maar dalen. Ook de inflatieverwachtingen lopen terug.”

Dalende obligatierentes zijn doorgaans goed nieuws voor aandelen en Bitcoin (BTC). Lagere yields zorgen voor lagere leenkosten en ruimere financiële omstandigheden, terwijl beleggers minder rendement krijgen op veilige obligaties en daardoor vaker kiezen voor risicovollere beleggingen.

Toch maakte Warsh direct duidelijk dat de Fed haar inflatiedoel niet loslaat. “Als iemand dacht dat wij tevreden zouden zijn met een inflatie boven de 2 procent, dan komt diegene bedrogen uit,” zei hij. “We gaan prijsstabiliteit in de Verenigde Staten realiseren.”

Centrale banken in spagaat

Ook Lagarde ziet het inflatiebeeld veranderen. “De risico’s op hogere inflatie en tragere economische groei zijn waarschijnlijk beter in balans dan een paar weken geleden,” zei ze.

Volgens Lagarde komt dat onder meer doordat de olieprijs in korte tijd hard is gedaald. “Kijk hoe snel de Brent-olieprijs is gedaald,” voegde ze eraan toe.

De olieprijs staat inmiddels rond de 70 dollar per vat, terwijl die eerder nog richting de 120 dollar ging. Dat haalt wat druk van de ketel, al blijven centrale banken alert.

Ook Macklem benadrukte hoe lastig de huidige situatie is. Volgens hem staan centrale banken voor een moeilijke keuze.

“Als we de rente verhogen om de inflatie terug te brengen, verzwakken we de economie verder. En als de inflatie daarna snel daalt, krijgen we daar spijt van,” zei hij. Dat is volgens Macklem precies het dilemma waar veel centrale banken momenteel mee worstelen.

Geen rentebelofte meer

Hoewel de markten reikhalzend uitkijken naar de volgende rentevergadering, hield Warsh de kaarten stevig tegen de borst. “Ik ga geen vooruitblik geven op het toekomstige rentebeleid,” zei hij.

Daarmee bleef hij trouw aan de communicatiestrategie die hij bij zijn eerste persconferentie als Fed-voorzitter al aankondigde. De Fed neemt afscheid van zogeheten forward guidance, waarbij vooraf signalen worden gegeven over toekomstige rentebesluiten.

Ook de ECB beweegt die kant op. Lagarde zei dat zij liever spreekt van “framework guidance”. Beleggers zullen volgens haar “zelf wat huiswerk moeten doen” door de indicatoren te volgen waar de centrale bank naar kijkt en te begrijpen hoe beleidsmakers tot hun beslissingen komen.

Bailey begrijpt die koers. “Het is veel makkelijker om forward guidance in te voeren dan om er weer vanaf te komen,” zei hij. Volgens Bailey raken centrale banken daardoor al snel vast aan eerdere uitspraken, terwijl de economische situatie voortdurend verandert.

Warsh benadrukte dat de Fed eerst nieuwe cijfers wil afwachten voordat een besluit wordt genomen.

Die terughoudendheid verandert weinig aan de marktverwachtingen. Volgens voorspellingsmarkt Kalshi bedraagt de kans op een renteverhoging vóór eind 2026 momenteel 53 procent. Voor juli 2027 ligt die kans op 68 procent.

Arbeidsmarkt houdt centrale banken scherp

Ook de arbeidsmarkt kwam uitgebreid aan bod. Warsh benadrukte dat de Federal Reserve voorlopig afhankelijk blijft van nieuwe economische cijfers en verwees daarbij onder meer naar het Amerikaanse banenrapport dat morgen verschijnt.

Volgens hem is een sterke arbeidsmarkt op zichzelf geen probleem, zolang die niet opnieuw voor extra inflatiedruk zorgt. Daarom wil de Fed eerst meer data afwachten voordat een nieuw rentebesluit wordt genomen.

Bailey wees erop dat centrale banken daarbij niet alleen kijken naar de werkloosheid, maar ook naar de loonontwikkeling. Stijgen de lonen te hard, dan kunnen bedrijven die hogere kosten doorberekenen aan consumenten, waardoor de inflatie langer hoog blijft.

Macklem sloot zich daarbij aan. Volgens de Canadese centrale bankier is de arbeidsmarkt de afgelopen tijd wel iets afgekoeld, maar blijft die nog altijd veerkrachtig. Juist daarom blijft het lastig om de inflatie terug te brengen zonder de economie onnodig hard af te remmen.

AI als banenmotor

Ook kunstmatige intelligentie kwam uitgebreid aan bod. Warsh verwacht dat AI de economie uiteindelijk juist sterker zal maken. “Ik denk dat er meer banen zullen komen en dat de welvaart verder zal toenemen,” zei hij. Volgens de Fed-voorzitter staan we “pas in de eerste of tweede inning van deze revolutie.”

Hij verwees daarbij naar de economische theorie van de lump of labor fallacy, het misverstand dat er een vaste hoeveelheid werk beschikbaar zou zijn. Als voorbeeld noemde hij het internet. “Wie had gedacht dat het internet uiteindelijk anderhalf miljoen banen als Uber-chauffeur zou creëren?” Daarmee wilde Warsh duidelijk maken dat grote technologische doorbraken uiteindelijk vaak nieuwe beroepen en economische groei opleveren.

Bailey plaatste daar wel een kanttekening bij. “Sommige ontwikkelingen zullen banen creëren. Andere zullen banen vernietigen. We kunnen dat nu nog niet generaliseren,” zei hij. Volgens de Brit is de technologie nog te jong om harde conclusies te trekken.

Lagarde sloot zich grotendeels aan bij het optimisme over AI. Als de technologie de verwachte productiviteitsgroei oplevert, “wordt dat een radicale verandering,” zei ze. Volgens de ECB-president moeten centrale banken daarom goed blijven meten welke invloed AI uiteindelijk heeft op de economie en de inflatie.

Begin met investeren en krijg €15 gratis zilver cadeau

Investeer in aandelen, ETF’s, edelmetalen en crypto in één app. Via Newsbit en Bitpanda ontvang je nu €15 aan fysiek zilver bij je eerste investering van minimaal €50.

Geen synthetisch product maar echt goud en zilver in Zwitserse kluizen, volledig verzekerd en juridisch op jouw naam. Instappen kan al vanaf €1.

Sluit je aan bij 7 miljoen gebruikers en open nu gratis je account.

Claim €15 gratis zilver Je wordt doorgestuurd naar
4,6

De beoordeling is berekend door de cumulatieve beoordelingen van de App Store en Google Play te combineren, gewogen op basis van het aantal recensies per platform.

Wees als eerste op de hoogte van het laatste Crypto Nieuws

Lagarde, ECB

Inflatie in eurozone daalt harder dan verwacht: krijgt de ECB meer ademruimte?

Lagarde, ECB
nikkei, beurs, stock
shopping, mensen
Meer Inflatie nieuws

Meest gelezen

Elon Musk
asian
goud, gold