Maak een account op Bitvavo en krijg €20 aan Bitcoin gratis!
Bitvavo: Ontvang
€20 aan BTC gratis!
Nederland blijft economisch stevig meedraaien in de Europese kopgroep. Het bruto binnenlands product (bbp) per inwoner kwam in 2025 uit op ruim 65 duizend euro. Daarmee behoort Nederland tot de welvarendste landen binnen de Europese Unie. Opvallend is bovendien dat Nederlanders niet alleen in een relatief welvarend land wonen, maar ook hoog scoren als het gaat om daadwerkelijke consumptie.
Uit nieuwe cijfers van het CBS en Eurostat blijkt dat het Nederlandse bbp per inwoner met 65 duizend euro inmiddels ongeveer anderhalf keer boven het EU-gemiddelde ligt. Daarmee staat Nederland op de vierde plek in Europa.
Boven Nederland staan slechts drie landen: Luxemburg (130 duizend euro), Ierland (116 duizend euro) en Denemarken (68 duizend euro). Luxemburg voert opnieuw de lijst aan. Dat heeft onder meer te maken met de grote financiële sector en het hoge aantal mensen dat in het land werkt, maar er niet woont.
Ook Ierland scoort uitzonderlijk hoog. Daar spelen grote buitenlandse bedrijven en multinationals een belangrijke rol in de economie. Zulke landen laten vaker hogere bbp-cijfers zien dan gemiddeld.
Aan de andere kant van de ranglijst staat Bulgarije. Daar ligt het bbp per inwoner met ongeveer 18 duizend euro aanzienlijk lager. De verschillen binnen Europa blijven daarmee fors. Hoewel landen economisch steeds meer verbonden raken, lopen de onderlinge niveaus van welvaart nog altijd sterk uiteen. Roemenië en Hongarije completeren de onderste drie.

De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent. Tegelijkertijd nam de bevolking met 0,6 procent toe. Omdat de economie sneller groeide dan het aantal inwoners, steeg het bbp per inwoner uiteindelijk met 1,3 procent, gecorrigeerd voor prijsontwikkelingen.
Dat groeitempo ligt rond het Europese gemiddelde. Buurlanden als België en Duitsland deden het minder sterk. Vooral Duitsland had de afgelopen jaren te maken met beperkte economische groei, waardoor ook de ontwikkeling per inwoner achterbleef.
Nog interessanter is een tweede maatstaf: de werkelijke individuele consumptie per inwoner. Daarbij wordt gekeken naar wat mensen daadwerkelijk gebruiken en consumeren, inclusief voorzieningen die via de overheid worden gefinancierd, zoals zorg.
Op dat vlak staat Nederland zelfs tweede in de Europese Unie. De consumptie per inwoner komt uit op ongeveer 34 duizend euro, ruim boven het EU-gemiddelde van 27 duizend euro. Dat suggereert dat de relatief sterke economie zich niet alleen vertaalt naar cijfers op papier, maar ook merkbaar is in het dagelijks leven. Luxemburg voert ook deze consumptielijst aan met 45 duizend euro per inwoner.
Nieuwe box 3-plannen zorgen voor kritiek van techbedrijven en beleggers door belasting op ongerealiseerde winsten in Nederland.
Nieuwe cijfers tonen dat Europeanen crypto steeds vaker gebruiken voor boodschappen en dagelijkse betalingen met stablecoins.
Nieuwe tegenvaller rond box 3: crypto beleggers zonder tijdig bezwaar lijken voorlopig geen compensatie te krijgen van de Hoge Raad.
MSC laat zijn grote containerschepen de Straat van Hormuz mijden door in Jeddah te lossen. Vrachtwagens overbruggen vervolgens 1.300 kilometer over land.
Met 1.000 euro in ASML-aandelen een jaar geleden had je nu ongeveer 2.100 euro. Het aandeel verdubbelde door aanhoudende AI-vraag.
Eerst min 10 procent, nu in de plus: olieprijs reageert direct op WSJ-bericht dat Iran het Hormuz-voorstel afwijst.