Bitpanda: Aandelen, crypto, grondstoffen en edelmetalen in 1 app
Bitpanda: Ontvang
€15 aan zilver gratis
Belangrijke OPEC+-leden willen de komende maanden doorgaan met een reeks olieproductie-verhogingen. Volgens delegatieleden moet eind september de productieverlaging die de groep eerder zelf had doorgevoerd, weer volledig zijn teruggedraaid, ook al kan dat op dit moment alleen op papier.
De groep heeft al formeel ingestemd met het herstel van ongeveer tweederde van een productieverlaging van 1,65 miljoen vaten per dag uit 2023. Het plan is om de doelen verder te verhogen en de laatste verlagingen in drie maandelijkse stappen ongedaan te maken.
Drie delegatieleden zeggen dat dit gebeurt ondanks het feit dat grote leden zulke verhogingen door de Iran-oorlog niet daadwerkelijk kunnen leveren. Zij wilden niet bij naam worden genoemd omdat het proces vertrouwelijk is.
De alliantie, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, voert tijdens de oorlog bescheiden en symbolische productieverhogingen door. Toch heeft de wereld dringend extra olie nodig om het gat te dichten dat door het conflict is ontstaan.
Het conflict heeft een totaal tekort van meer dan 1 miljard vaten veroorzaakt en de wereldwijde voorraden in recordtempo doen leeglopen. De schok heeft brandstofprijzen fors omhooggestuwd, wat het risico op een wereldwijde recessie heeft vergroot.
Voor het uitbreken van de oorlog tussen de Amerikaans-Israëlische alliantie en Iran op 28 februari waren acht belangrijke OPEC-leden en hun partners bezig met het herstellen van ruwe-olieproductie. Die was enkele jaren eerder stilgelegd om een overschot op te vangen.
OPEC+ kreeg deze maand ook een nieuwe tegenslag te verwerken. De Verenigde Arabische Emiraten stapten na tientallen jaren uit OPEC vanwege oplopende spanningen met Saudi-Arabië over productiebeperkingen en marktaandeel.
Toch hield de alliantie vast aan haar plannen. Tijdens de laatste maandelijkse videoconferentie op 3 mei gingen de overgebleven leden akkoord met een nieuwe, beperkte verhoging van 188.000 vaten per dag voor juni. Op 7 juni komt de groep opnieuw bijeen om het productiebeleid voor juli en mogelijk de rest van het jaar te bespreken.
Door het vertrek van de Emiraten valt theoretisch ook een deel van de oorspronkelijke productieverlaging weg. Het gaat om ongeveer 144.000 vaten per dag binnen de eerdere beperking van 1,65 miljoen vaten per dag.
Ondanks de plannen om de olieproductie op te voeren, lukt het OPEC+-landen momenteel nauwelijks om extra vaten op de markt te brengen. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz ligt een groot deel van de productie en export stil.
Vooral Saudi-Arabië is hard geraakt. Volgens cijfers die het land aan het OPEC-secretariaat heeft doorgegeven, zakte de productie in april naar slechts 6,3 miljoen vaten per dag. Dat is het laagste niveau sinds 1990, blijkt uit het nieuwste maandrapport van OPEC.
Ook andere landen in de regio kampen met forse terugvallen. Koeweit produceert nog maar ongeveer een kwart van het niveau van vóór de oorlog, terwijl ook Irak en de Verenigde Arabische Emiraten aanzienlijke verliezen melden.
Amerika en China onderhandelen over investeringsraad. Bedrag van 1 biljoen dollar genoemd, Bessent wil niets bevestigen of ontkennen.
Japanse supertanker Eneos Endeavor is in stilte door de Straat van Hormuz gevaren. Pas in de Golf van Oman verscheen de tanker weer op de radar.
De AEX koers is vandaag met een behoorlijke stijging begonnen, nadat Wall Street gisteren opnieuw met records eindigde.
MSC laat zijn grote containerschepen de Straat van Hormuz mijden door in Jeddah te lossen. Vrachtwagens overbruggen vervolgens 1.300 kilometer over land.
Met 1.000 euro in ASML-aandelen een jaar geleden had je nu ongeveer 2.100 euro. Het aandeel verdubbelde door aanhoudende AI-vraag.
Eerst min 10 procent, nu in de plus: olieprijs reageert direct op WSJ-bericht dat Iran het Hormuz-voorstel afwijst.