Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
De gezamenlijke interventie van Japan en de Verenigde Staten om de yen te steunen kan grote gevolgen krijgen voor de valutamarkt. Japan greep vaker in om de eigen munt te ondersteunen, maar deze keer was anders. Washington deed mee, de operatie werd politiek gesteund en volgens berichten werd mogelijk via de euro-yen-cross gewerkt in plaats van direct via dollar-yen.
Daarmee gaat het volgens marktkenners verder dan normale valutainterventie. De yen is volgens hen een beleidswapen geworden.

Volgens Jesper Koll van Monex hebben Japan en de VS de yen “bewapend”. Wat hij daarmee bedoelt is dat beleggers die massaal tegen de yen speculeren, nu rekening moeten houden met twee overheden die samen aan de andere kant van die trade staan.
Dat verandert de psychologie. Als Japan alleen ingrijpt, kunnen markten dat soms negeren. Maar als ook de Amerikaanse Treasury meedoet, wordt de boodschap zwaarder. Dan gaat het niet langer alleen om valutabeleid, maar ook om geopolitiek en financiële stabiliteit.
Het was de eerste gezamenlijke Amerikaanse en Japanse interventie om de yen te kopen sinds 1998.
Volgens economen past de ingreep in een bredere trend. De regering-Trump lijkt bereid om valutamarkten actief te gebruiken als instrument van buitenlands beleid. Eerder steunde Washington ook Argentinië met een groot pakket, waaronder een valutaswap en aankopen van peso’s.
De overeenkomst is duidelijk. Bondgenoten kunnen steun krijgen als hun munt onder druk staat en de instabiliteit bredere risico’s veroorzaakt. Bij Japan speelt mogelijk meer dan alleen de yen.
Een te zwakke yen kan Japanse beleggers dwingen om portefeuilles te herschikken. Dat kan gevolgen hebben voor Amerikaanse Treasuries, omdat Japan een grote houder is van Amerikaanse staatsobligaties. Washington heeft er dus belang bij om wanorde in de yen te voorkomen.
De belangrijkste marktimpact zit echter in de yen carry trade. Jarenlang was de yen de favoriete financieringsmunt voor beleggers. Zij leenden goedkoop in yen en belegden dat geld vervolgens in activa met hogere rendementen, zoals Amerikaanse obligaties, aandelen, kredietmarkten of opkomende markten.
Zolang de yen zwak bleef, werkte dat goed. Maar als de yen plotseling stijgt door gezamenlijke interventie, wordt die trade pijnlijk. Beleggers moeten yen terugkopen om hun leningen af te lossen. Dat kan leiden tot verkoopdruk in andere markten.
Daarom kan een sterkere yen breder doorwerken in aandelen, obligaties en risicobeleggingen.
Voor beleggers komt er nu een extra factor bij. Niet alleen renteverschillen, inflatie en groei tellen nog. Ook de beleidsreactie van overheden wordt belangrijker. Als markten geloven dat de VS en Japan opnieuw kunnen ingrijpen, worden grote shortposities tegen de yen riskanter. Beleggers kunnen daardoor uitwijken naar andere financieringsmunten, zoals de euro.
De Japanse yen stijgt hard nu een renteverhoging dichterbij komt en handelaren rekening houden met een nieuwe interventie.
Grote beleggers hebben weinig bescherming tegen een dalende dollar. Extra afdekking kan voor honderden miljarden aan verkoop zorgen.
ECB-topman Joachim Nagel bekritiseert de VS omdat het zonder Europees overleg euro’s verkocht om de Japanse yen te ondersteunen.
Biotechs die zich richten op haaruitval presteren extreem sterk op Wall Street, en stegen in sommige gevallen met honderden procenten.
Een Oekraïense drone veroorzaakt brand bij een grote Russische olieraffinaderij. Moskou dreigt als reactie met massale vergelding.
Box 3-reparatie moet critici in de senaat overtuigen op 15 september. Lukt dat niet, dan blijft het dure noodverband jaren staan.