Maak een account op Bitvavo en krijg €20 aan Bitcoin gratis!
Bitvavo: Ontvang
€20 aan BTC gratis!
De G7-landen hebben ingestemd met een lening van $50 miljard om Oekraïne te steunen in de oorlog tegen Rusland. Opvallend is dat deze lening gefinancierd wordt door bevroren Russische tegoeden. Het akkoord, dat op 25 oktober werd bereikt, is bedoeld om Oekraïne te ondersteunen bij militaire uitgaven en de wederopbouw.
De Verenigde Staten dragen $20 miljard bij aan het pakket, waarbij president Biden benadrukte dat de Amerikaanse belastingbetalers geen directe lasten zullen dragen. Het besluit roept echter vragen op over de juridische haalbaarheid en de mogelijke langetermijneffecten.
Sergio Rossi, hoogleraar macro-economie aan de Universiteit van Fribourg, uitte eerder zijn twijfels over de wettelijke haalbaarheid van deze financieringsvorm. Hij waarschuwde dat het in beslag nemen van buitenlandse tegoeden het vertrouwen in Westerse landen als veilige beheerders van andermans kapitaal kan aantasten. Volgens Rossi kan dit ertoe leiden dat landen terughoudender worden om hun vermogen in Westerse financiële instellingen onder te brengen, uit angst voor mogelijke confiscaties in de toekomst.
Critici maken zich ook zorgen over bredere implicaties voor het Westerse financiële systeem. Door Russische assets in te zetten voor militaire en wederopbouwdoeleinden, bestaat de kans dat Westerse landen het internationale eigendomsrecht ondermijnen. Dit besluit zou op de lange termijn een tweesnijdend zwaard kunnen blijken voor de stabiliteit en aantrekkelijkheid van Westerse financiële markten als veilige havens voor buitenlandse investeringen.
De Russische regering reageerde woedend en beschuldigde de G7-landen van “diefstal,” aldus president Poetin. Hij waarschuwde dat deze acties niet zonder gevolgen zullen blijven. Daarnaast vrezen Russische beleidsmakers dat het gebruik van bevroren tegoeden het vertrouwen in de Amerikaanse dollar als internationale reservevaluta zou kunnen ondermijnen. Ivan Chebeskov, plaatsvervangend minister van Financiën van Rusland, verklaarde dat deze maatregel een precedent schept dat het vertrouwen in de dollar verder kan verzwakken.
In totaal werd sinds het begin van de oorlog in Oekraïne al $250 miljard aan Russische tegoeden door de Europese Unie bevroren. Van de nieuwe lening van $50 miljard draagt de VS $20 miljard bij, de EU eveneens $20 miljard, en Canada, het Verenigd Koninkrijk en Japan samen de overige $10 miljard. Volgens een verklaring van de G7 zal de lening vanaf 1 december ingaan en doorlopen tot eind 2027.
Pakistan heft het cryptoverbod van 2018 op. Banken mogen voortaan rekeningen openen voor vergunde cryptobedrijven. Het land kiest voor regulering boven verbod.
De Amerikaanse derivatentoezichthouder onderzoekt verdacht goed getimede olietrades vlak voor grote aankondigingen van Trump over de oorlog met Iran.
Kevin Warsh lijkt nieuwe Fed-voorzitter en blijkt fors te investeren in crypto, met opvallende belangen in onder meer SOL, DeFi en Bitcoin.
De mislukte vredesgesprekken met Iran drukken maandag op aandelen. Analisten verwachten een stijgende dollar en olieprijs. De schade kan meevallen als markten het als uitstel zien.
Drie tankers lijken via een nieuwe route langs Oman de Straat van Hormuz binnen te varen. Het zou de eerste doorbraak zijn sinds de blokkade.
Frankrijk haalt goud terug uit de Verenigde Staten, boekt miljardenwinst en kiest voor opslag in eigen land. Wat betekent dat nu?