Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
De enorme rally in geheugenchips loopt tegen een bekend probleem aan. Beleggers beginnen zich af te vragen of de AI-boom sterk genoeg blijft om de gigantische investeringsplannen van Samsung, SK Hynix en Micron te rechtvaardigen.

Dat is precies het klassieke risico binnen de geheugenmarkt. Als de vraag hard groeit, bouwen producenten massaal capaciteit bij. Maar zodra die nieuwe capaciteit online komt en de vraag tegenvalt, ontstaat overaanbod. Dan dalen prijzen, marges en uiteindelijk ook de aandelenkoersen.
Die cyclus heeft de geheugensector al vaker pijn gedaan.
De vraag naar DRam en vooral high-bandwidth memory is de afgelopen jaren explosief gestegen door AI-datacenters. Zonder geheugen kunnen AI-chips niet optimaal functioneren. Daardoor werden bedrijven als SK Hynix, Samsung en Micron plotseling kernspelers binnen de AI-race.

Dat leverde enorme winsten op. Maar de beurs kijkt inmiddels verder dan de huidige tekorten. De vraag is niet meer alleen of AI vandaag veel geheugen nodig heeft. De vraag is of die vraag groot genoeg blijft wanneer alle nieuwe fabrieken straks beginnen te produceren.
SK Hynix wil zijn capaciteit de komende vijf jaar verdubbelen en richting 2034 zelfs verdrievoudigen. Het bedrijf heeft investeringsplannen aangekondigd van honderden miljarden dollars. Samsung gaat nog groter. Het Zuid-Koreaanse concern wil tot 2040 omgerekend ongeveer 1,4 biljoen dollar investeren in zijn halfgeleideractiviteiten in eigen land.
Micron wil meer dan 250 miljard dollar investeren in de Verenigde Staten tot 2035, met nieuwe fabrieken in onder meer Idaho, New York en Virginia. Samen zorgen die plannen voor één simpele angst. Want wat gebeurt er als de AI-vraag niet in hetzelfde tempo blijft groeien?
Ook Michael Burry, bekend van The Big Short, waarschuwt voor de sector. Hij heeft een shortpositie in Micron en noemt het aandeel nog altijd een klassiek cyclisch bedrijf.
Zijn redenering loopt precies zoals we hem kennen. In goede tijden worden chipbedrijven vaak te enthousiast gekocht. In slechte tijden worden ze vervolgens te hard verkocht. Dat is precies waarom beleggers nu nerveus worden. Micron is al meer dan 30 procent gedaald, SK Hynix staat in Zuid-Korea bijna 40 procent onder recente niveaus en Samsung is ongeveer een derde kwijt vanaf de top van juni.
Toch is het verhaal niet volledig hetzelfde als eerdere cycli. High-bandwidth memory is moeilijker te produceren, sterk afgestemd op klanten en vraagt meer wafercapaciteit dan gewone DRam. Dat maakt snelle overproductie lastiger.
Daarnaast sluiten grote klanten meerjarige contracten af met producenten. Soms inclusief vooruitbetalingen en prijsbodems. Dat moet extreme schommelingen tussen tekort en overschot beperken.
Ook duurt het jaren voordat nieuwe fabrieken echt bijdragen aan het aanbod. De bouw van SK Hynix’ grote Yongin-project werd al in 2019 aangekondigd, maar beperkte productie wordt pas eind 2027 verwacht.
Met andere woorden, de nieuwe capaciteit komt niet morgen ineens op de markt.
De grootste onzekerheid komt mogelijk uit China. ChangXin Memory Technologies, kortweg CXMT, breidt agressief uit en bereidt een beursgang voor die extra geld kan opleveren voor nieuwe capaciteit.
Als Chinese producenten sneller groeien dan verwacht, wordt het voor Samsung, SK Hynix en Micron lastiger om het wereldwijde aanbod te beheersen. Dat kan vooral druk zetten op conventionele DRam. Voor HBM is het risico op overaanbod kleiner, omdat die chips complexer en meer maatwerk zijn.
Maar in gewone geheugenchips kan China vanaf 2028 en 2029 een beslissende rol spelen.
Meta-medewerkers vrezen dat AI-agent Muse door toegang tot persoonlijke gegevens uiteindelijk een groot datalek kan veroorzaken.
Een Amerikaan is opgepakt voor het smokkelen van ruim 300 miljoen dollar aan Nvidia AI chips naar China via Maleisië en Singapore.
Wall Street-analist Gil Luria verwacht dat Micron bijna 200 procent kan stijgen door schaarste en de sterke vraag naar geheugenchips.
Nieuwe box 3-plannen kunnen honderdduizenden beleggers raken en gevolgen hebben voor Nederlanders met aandelen, spaargeld en crypto.
ASML vormt mogelijk een bedreiging voor Besi. Bank of America waarschuwt voor concurrentie op de belangrijke markt voor hybrid bonding.
China schrapt een deel van zijn brandstofexport voor oktober, terwijl tekorten uit Rusland en het Midden-Oosten de prijzen onder druk zetten.