Bitpanda: Aandelen, crypto, grondstoffen en edelmetalen in 1 app
Bitpanda: Ontvang
€15 aan zilver gratis
De euro is gedaald naar het laagste niveau tegenover de Amerikaanse dollar sinds augustus. De Europese munt verloor vrijdag tot 0,6% en zakte naar ongeveer $1,1440 Sinds het begin van het jaar staat de euro inmiddels ruim 2% lager.
De daling komt terwijl de dollar juist sterker wordt door de escalerende oorlog in het Midden-Oosten en de stijgende olieprijzen.

De olieprijs is deze week boven $100 per vat gestegen door het conflict rond Iran. Voor Europa is dat een groter probleem dan voor de VS. Europese landen moeten relatief veel energie importeren, waardoor de handelsbalans van de eurozone verslechtert bij stijgende energieprijzen. Dat zet direct druk op de euro.
De VS zijn als grootste olieproducent ter wereld juist gebaat bij hoge prijzen. Bovendien profiteert de Amerikaanse dollar traditioneel van geopolitieke onzekerheid, omdat beleggers in onrustige tijden hun geld naar de dollar verschuiven. De munt steeg vrijdag dan ook tegenover alle andere grote valuta binnen de G10-landen.
Hoge olieprijs en wankele overheidsfinanciën jagen de Britse rente omhoog. En ook in andere landen staat de obligatiemarkt in de fik.
Tegoeden in dollar buiten de VS zijn meer dan verdrievoudigd sinds 2000. Geopolitieke spanningen blijken de munt eerder te versterken.
LVMH, ’s werelds grootste conglomeraat voor luxeproducten, moet door de koude winter binnen de industrie mogelijk merken verkopen.
Hormuz is negen weken dicht en een miljard vaten olie zijn al weg. Handelaren waarschuwen voor rantsoenering, dieseltekort en wereldwijde recessie.
MSC laat zijn grote containerschepen de Straat van Hormuz mijden door in Jeddah te lossen. Vrachtwagens overbruggen vervolgens 1.300 kilometer over land.
Eerst min 10 procent, nu in de plus: olieprijs reageert direct op WSJ-bericht dat Iran het Hormuz-voorstel afwijst.