Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
Het kabinet beloofde in maart miljoenen vaten olie vrij te geven om de opgelopen olieprijs te dempen. Er kwam alleen nooit een vat de markt op, tot vorige week donderdag.
De reden dat het nu pas gebeurt, ligt niet in Den Haag maar in Washington.
Donderdag zijn 2,7 miljoen vaten vrijgegeven door commerciële partijen. Dat zijn grootverbruikers als luchthaven Schiphol, die verplicht een olievoorraad moeten aanhouden.
Dat meldde een woordvoerder van minister Stientje van Veldhoven (D66) van Klimaat en Groene Groei. De komende twee tot drie weken volgt de andere helft, uit de voorraad van de Staat zelf.
Die wordt beheerd door het Centraal Orgaan Voorraadvorming Aardolieproducten (COVA). In totaal gaat het om 5,4 miljoen vaten, ongeveer 20 procent van de nationale reserve. Het Rijk verkoopt gespreid om de olie in Europa te houden.
Het kabinet zegde de olie in maart al toe, toen de olieprijs hard opliep door de uitgebroken oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten . Het Internationaal Energieagentschap (IEA) haalde samen met ruim dertig landen 400 miljoen vaten uit de noodreserves, de grootste gezamenlijke vrijgave ooit.
Die voorraden zijn geen spaarpot voor dure tijden. IEA-landen moeten een reserve aanhouden ter grootte van zo’n drie maanden import, bedoeld voor echte verstoringen van de aanvoer.
De Verenigde Staten pompten meteen het grootste deel de markt op en dat was voorlopig genoeg. Nu de Amerikaanse voorraden slinken, pakt Nederland het stokje over.
Groot is die bijdrage niet. De wereld verbruikt ruwweg 100 miljoen vaten per dag, dus de complete Nederlandse vrijgave houdt de boel iets meer dan een uur draaiende.
De olieprijzen zijn vandaag flink gedaald nu de VS en Iran zijn gestopt met elkaar aanvallen en diplomatie weer een kans willen geven.
Brentolie, de belangrijkste indicator voor olie uit het Midden-Oosten, is al met 13 procent gedaald tot minder dan 86 dollar. Vorige week kwam de prijs nog kort boven de 100 dollar per vat uit.
Zaterdag werd bekend dat Donald Trump de Amerikaanse strijdkrachten de opdracht had gegeven om het bombarderen te staken. Zo is er een einde gekomen aan bijna twee weken aan dagelijkse aanvallen.
De Amerikaanse president zou hebben afgezien van nieuwe bombardementen nadat de door Oman bemiddelde gesprekken over het heropenen van de Straat van Hormuz naar verluidt waren hervat.
Daarna bevestigde Iran dat vergeldingsaanvallen dan ook niet meer nodig zijn. En Trump zei vrijdag nog dat hij in gesprek is met de Iraniërs:
“Ik denk dat ze met de dag serieuzer worden. We zijn er helemaal klaar voor, maar we zijn eerst met ze in gesprek.”
Automobilisten merken er voorlopig weinig van, met een gemiddelde benzineprijs van 2,634 euro per liter. Prijsdalingen aan de pomp lopen doorgaans dagen achter op de oliemarkt. Dit wordt ook wel het rockets and feathers-effect genoemd: prijzen schieten omhoog als een raket bij stijgende inkoopprijzen, maar dwarrelen als een veer naar beneden als die inkoopprijzen dalen.
Trump zegt dat Rusland en Oekraïne stoppen met aanvallen op elkaars energievoorzieningen. Zelenskyy stelt daar wel voorwaarden aan.
Saudi-Arabië kan zijn cruciale East-West Pipeline volgens de Amerikaanse energieminister snel heropenen na de droneaanvallen van vorige week.
AI-zorgen en een olieprijs boven 109 dollar zetten beurzen onder druk, terwijl de kans op een Amerikaanse renteverhoging stijgt.
Een Brit dacht zijn Bitcoin voorgoed kwijt te zijn, maar krijgt vijftien jaar later alsnog een vermogen van 4,5 miljoen dollar terug.
Grote beleggers verkleinen hun afhankelijkheid van de VS. Vier opvallende signalen wijzen deze week op een bredere verschuiving.
Tim Cook waarschuwt dat de AI hausse prijzen opdrijft. Apple verhoogt prijzen en ook Elon Musk maakt zich grote zorgen hierover.