Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
De Indiase overheid heeft smartphonefabrikanten verplicht om een niet-verwijderbare cyberveiligheidsapp vooraf te installeren op alle nieuwe toestellen. De maatregel moet helpen om digitale fraude en diefstal van smartphones tegen te gaan. Maar deze plannen leiden al meteen tot de nodige weerstand.
Volgens een bevel van het Indiase telecom-ministerie moeten smartphone-fabrikanten zoals Apple, Samsung, Xiaomi, Vivo en Oppo binnen 90 dagen zorgen dat de overheidsapp Sanchar Saathi op alle nieuwe telefoons staat.
Voor toestellen die al in de distributieketen zitten, moet de app via software-updates worden uitgerold. De instructies zijn niet publiek gedeeld, maar vertrouwelijk verstuurd naar de betrokken bedrijven.
De app, die sinds januari beschikbaar is, biedt gebruikers de mogelijkheid om gestolen of verloren telefoons te traceren en te blokkeren via een centrale database. Ook helpt de tool bij het identificeren en beëindigen van frauduleuze mobiele aansluitingen. Volgens de overheid zijn sinds de lancering meer dan 3,7 miljoen telefoons geblokkeerd en ruim 30 miljoen frauduleuze simkaarten afgesloten.
De regering stelt dat de app essentieel is voor de nationale cyberveiligheid. Zo wordt gewezen op het misbruik van vervalste IMEI-nummers. Dit zijn unieke identificatiecodes voor mobiele telefoons waarmee criminelen netwerken kunnen misbruiken en identiteitsfraude kunnen plegen.
De maatregel roept weerstand op bij privacyvoorvechters en technologiebedrijven. Zo stelt internetrechtenadvocaat Mishi Choudhary:
“De overheid haalt in feite de betekenisvolle keuze van gebruikerstoestemming weg.”
Apple is naar verluidt niet bereid om de app vooraf op toestellen te installeren. Volgens een bron met directe kennis van de situatie verbiedt het bedrijfsbeleid het vooraf laden van overheids- of externe apps. Apple zou in plaats daarvan willen onderhandelen over een optie waarbij gebruikers de app vrijwillig kunnen installeren.
India telt naar schatting meer dan 1,2 miljard mobiele abonnementen. Apple’s iOS draaide medio 2025 op ongeveer 4,5 procent van de 735 miljoen smartphones in het land. De rest draait op Android.
Zowel Apple als andere smartphone-fabrikanten hebben nog niet publiek gereageerd op het bevel. Het ministerie van Telecommunicatie heeft evenmin een verklaring afgegeven.
OpenAI en Anthropic komen naar eigen zeggen steeds meer in de buurt van superintelligentie, terwijl stijgende rentes en zwakke consument de economie bedreigen.
Broadcom ziet zijn AI-omzet met 221 procent stijgen en verwacht dankzij de enorme vraag naar AI-chips de komende jaren nog veel meer groei.
Vandaag lanceert Apple de belangrijkste nieuwe iPhone sinds de X van 2017. Dit moet jij weten over dat bijzondere moment.
Een Brit dacht zijn Bitcoin voorgoed kwijt te zijn, maar krijgt vijftien jaar later alsnog een vermogen van 4,5 miljoen dollar terug.
Biotechs die zich richten op haaruitval presteren extreem sterk op Wall Street, en stegen in sommige gevallen met honderden procenten.
Grote beleggers verkleinen hun afhankelijkheid van de VS. Vier opvallende signalen wijzen deze week op een bredere verschuiving.