De belangstelling voor de langverwachte beursgang van SpaceX blijkt enorm. Volgens ingewijden heeft het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk inmiddels meer bestellingen ontvangen dan er aandelen beschikbaar zijn. Daarmee lijkt de weg vrij voor wat de grootste beursgang ooit wordt.
SpaceX biedt ongeveer 555,6 miljoen aandelen aan tegen een prijs van 135 dollar per stuk. Op basis daarvan zou het bedrijf worden gewaardeerd op circa 1,8 biljoen dollar. De sterke vraag volgde op een reeks gesprekken met grote institutionele beleggers, melden bronnen die bekend zijn met het proces.
Beleggers staan massaal in de rij
Met deze beursgang lijkt SpaceX af te stevenen op het grootste beursdebuut ooit. Daarmee zou het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk het huidige record van Saudi Aramco ruimschoots overtreffen. De Saudische oliegigant haalde in 2019 ongeveer 29,4 miljard dollar op bij zijn beursgang.
Dat de uitgifte nu al is overtekend, geldt als een sterk signaal. Bij een beursgang met een vaste uitgifteprijs betekent een groter aantal orders dan beschikbare aandelen doorgaans dat er voldoende vraag is om de volledige plaatsing te laten slagen.
Volgens ingewijden wordt de definitieve uitgifteprijs naar verwachting op 11 juni vastgesteld. Een dag later zouden de aandelen voor het eerst verhandeld worden. Wel benadrukken de bronnen dat het proces zich nog in een relatief vroeg stadium bevindt en dat de voorwaarden nog kunnen wijzigen.
Ongebruikelijke aanpak van Musk
Musk kiest voor een aanpak die bij grote Amerikaanse beursgangen zelden voorkomt. SpaceX biedt de aandelen aan tegen een vaste prijs, nog voordat de volledige vraag bij beleggers is opgehaald.
In Europa en Azië gebeurt dat vaker. In de Verenigde Staten werken bedrijven meestal met een prijsvork. Daarna peilen zij tijdens gesprekken met beleggers hoeveel vraag er is. Op basis daarvan wordt de definitieve prijs vaak aan de bovenkant van de bandbreedte vastgesteld, of zelfs daarboven.
Dat SpaceX die stap overslaat, onderstreept hoeveel vertrouwen er is in de vraag naar het aandeel. Bij grote Amerikaanse beursgangen kiezen normaal gesproken alleen veel kleinere bedrijven voor deze route.
Indexfondsen staan mogelijk al snel klaar
De vraag naar SpaceX-aandelen kan ook na de beursgang hoog blijven. Grote indexaanbieders hebben hun regels aangepast, waardoor het bedrijf veel sneller dan gebruikelijk kan worden opgenomen in belangrijke beursindices.
Nasdaq verkortte de wachttijd voor opname in de Nasdaq 100 van drie maanden naar vijftien handelsdagen. FTSE Russell ging nog een stap verder en maakt opname al na vijf handelsdagen mogelijk.
Een plek in deze indices kan miljarden dollars aan extra vraag opleveren, omdat indexfondsen en andere passieve beleggers de aandelen automatisch moeten opnemen in hun portefeuilles.
Niet alle indexbeheerders volgen die koers. S&P Dow Jones Indices houdt vast aan de bestaande toelatingseisen voor onder meer de S&P 500. Daardoor lijkt een snelle opname in de belangrijkste Amerikaanse aandelenindex voorlopig uitgesloten.
De beursgang wordt begeleid door Goldman Sachs, Morgan Stanley, Bank of America, Citigroup en JPMorgan Chase, samen met achttien andere banken. SpaceX, officieel Space Exploration Technologies Corp., zal naar verwachting noteren op Nasdaq en Nasdaq Texas onder het tickersymbool SPCX.
SpaceX beweegt al weken niet, vrijdag kan dat veranderen
SpaceX kan door een hogere weging in de Nasdaq 100 voor 15,5 miljard dollar aan automatische aankopen van indexfondsen zorgen.
Nederlands Bitcoinbedrijf vangt bot bij rechter: beursgang van de baan
Nederlands Bitcoinbedrijf AMBTS verliest de rechtszaak tegen de AFM. Daardoor lijkt de beursgang van Lucas Wensing van de baan.
Strategy stopt tijdelijk met Bitcoin kopen en kiest opvallende nieuwe zet
Strategy koopt tijdelijk geen Bitcoin, maar steekt miljoenen in eigen effecten en maakt meer geld vrij voor toekomstige terugkopen.
Meest gelezen
Chris vindt verloren Bitcoin uit 2011 terug: $4,5 miljoen waard
Een Brit dacht zijn Bitcoin voorgoed kwijt te zijn, maar krijgt vijftien jaar later alsnog een vermogen van 4,5 miljoen dollar terug.
Van Ozempic naar haargroei: het volgende biotech-feest begint
Biotechs die zich richten op haaruitval presteren extreem sterk op Wall Street, en stegen in sommige gevallen met honderden procenten.
Vier keer in één week: het grote geld sluipt weg uit Amerika
Grote beleggers verkleinen hun afhankelijkheid van de VS. Vier opvallende signalen wijzen deze week op een bredere verschuiving.
