Europese defensieaandelen stelen opnieuw de show. Aandelen van Thales, Indra Group en Dassault Aviation stegen donderdag stevig na sterke halfjaarcijfers. Daarmee wordt opnieuw duidelijk dat de Europese defensiecyclus niet alleen een geopolitiek verhaal is, maar inmiddels ook zichtbaar wordt in omzetgroei, winstcijfers en orderboeken.
Vooral Dassault Aviation sprong eruit. Het Franse bedrijf, bekend van militaire vliegtuigen en zakenjets, steeg in de ochtendhandel tot ongeveer 10 procent nadat de aangepaste netto-omzet in de eerste helft van 2026 met 46 procent op jaarbasis groeide naar 4,2 miljard euro.

Defensie wordt structureel thema
Sinds de oorlog in Oekraïne, de oplopende spanningen in het Midden-Oosten en de groeiende twijfel over Amerikaanse veiligheidsgaranties, verhogen Europese landen hun defensiebudgetten.
Dat geld komt steeds meer terecht bij Europese kampioenen.
Bedrijven als Dassault, Thales en Indra profiteren van de behoefte aan militaire vliegtuigen, radarsystemen, communicatieapparatuur, luchtverdediging, drones, cyberbeveiliging en elektronische oorlogsvoering.
Wat jarenlang een relatief trage en politieke sector was, verandert nu in een groeimarkt.
Thales ziet orders hard stijgen
Ook Thales presenteerde sterke cijfers. De Franse defensie-elektronicagroep zag de omzet met bijna 8 procent stijgen ten opzichte van een jaar eerder. Belangrijker nog is dat de orderinstroom met 22 procent toenam.

Bij defensiebedrijven zegt de orderinstroom vaak meer over de toekomst dan de omzet van vandaag. Grote contracten lopen meestal over meerdere jaren. Een groeiend orderboek betekent dus dat beleggers meer zicht krijgen op toekomstige inkomsten.
Thales-topman Patrice Caine wees op de onzekere geopolitieke context en stelde dat producten rond veiligheid, soevereiniteit en innovatie wereldwijd steeds relevanter worden.
Europa wil minder afhankelijk zijn
De defensierally gaat niet alleen over oorlogsdreiging. Het gaat ook over strategische autonomie.
Europa wil minder afhankelijk zijn van de Verenigde Staten voor veiligheid, technologie en militaire capaciteit. Dat betekent dat nationale overheden vaker zullen proberen binnen Europa in te kopen.
Voor Europese defensiebedrijven is dat gunstig. Zij krijgen niet alleen meer vraag, maar ook een sterkere politieke rugwind. Defensie-uitgaven worden steeds minder gezien als tijdelijke crisismaatregel en steeds meer als structurele investering in veiligheid en soevereiniteit.
Indra profiteert mee
Ook het Spaanse Indra Group steeg met ongeveer 5 procent na de publicatie van halfjaarcijfers. Indra is actief in defensietechnologie, luchtverkeerssystemen, digitale infrastructuur en beveiliging. Daarmee past het bedrijf goed binnen de verschuiving van klassieke defensie naar moderne militaire technologie.
De oorlog van de toekomst draait niet alleen om tanks en vliegtuigen. Het draait om sensoren, data, communicatie, elektronische systemen, cybercapaciteit en software. Juist daar liggen kansen voor Europese technologiebedrijven met defensie-exposure.
Waarderingen lopen op
Toch is enige voorzichtigheid op zijn plaats. Europese defensieaandelen zijn de afgelopen jaren al fors gestegen. Beleggers hebben veel van de nieuwe defensiecyclus inmiddels ingeprijsd.
Dat betekent dat bedrijven moeten blijven leveren. Sterke omzetgroei is belangrijk, maar beleggers zullen vooral kijken naar marges, orderboeken, productiecapaciteit en de snelheid waarmee nieuwe contracten daadwerkelijk worden omgezet in winst.
Daar zit ook een risico. Defensiebedrijven kunnen veel orders binnenhalen, maar productie opschalen is niet altijd eenvoudig. Toeleveringsketens, personeel, vergunningen en politieke besluitvorming kunnen vertraging veroorzaken.
Nieuwe tegenvaller voor Nike na historische ineenstorting van 78% op de beurs
Nike verliest 78 procent van zijn beurswaarde sinds de piek en verdwijnt na jarenlange problemen uit de S&P 100.
Duitsland beloofde een comeback, het werd een koude douche
Duitse aandelen blijven achter door politieke onrust, hoge energieprijzen en twijfels over het miljardenpakket van de overheid.
Ternus’ vuurdoop: eerste vouwbare iPhone van 2.000 dollar
De nieuwe CEO van Apple staat voor zijn grootste test, namelijk het verkopen van de nieuwe vouwbare iPhone van 2.000 dollar.
Meest gelezen
Van Ozempic naar haargroei: het volgende biotech-feest begint
Biotechs die zich richten op haaruitval presteren extreem sterk op Wall Street, en stegen in sommige gevallen met honderden procenten.
Chris vindt verloren Bitcoin uit 2011 terug: $4,5 miljoen waard
Een Brit dacht zijn Bitcoin voorgoed kwijt te zijn, maar krijgt vijftien jaar later alsnog een vermogen van 4,5 miljoen dollar terug.
Vier keer in één week: het grote geld sluipt weg uit Amerika
Grote beleggers verkleinen hun afhankelijkheid van de VS. Vier opvallende signalen wijzen deze week op een bredere verschuiving.
