De vooruitzichten voor de Nederlandse economie zijn minder somber dan de afgelopen maanden werd aangenomen. Een nieuw rapport van ABN AMRO laat zien dat de economie de komende jaren sterker groeit dan eerder gedacht. Volgens de bank profiteert Nederland van stijgende koopkracht, meer handelszekerheid en de recente renteverlagingen die de kredietverlening ondersteunen.

Economische groei valt hoger uit dan gedacht

ABN AMRO heeft de groeiverwachtingen voor 2025 en de jaren daarna naar boven bijgesteld. De bank rekent nu op een groei van 1,7 procent in 2025. In eerdere ramingen lag die verwachting nog lager. Ook voor 2026 en 2027 schat de bank de groei hoger in, met respectievelijk 1,2 en 1,4 procent.

Dat is opvallend, omdat inflatie en politieke onzekerheid de economie al maanden onder druk zetten. Toch blijkt de Nederlandse economie veerkrachtiger dan gedacht. Volgens ABN AMRO staat de economie eind 2025 steviger dan aan het begin van dit jaar werd verwacht. Nederland profiteert bovendien van de investeringsplannen in Duitsland, die een merkbaar positief effect hebben op de binnenlandse groei.

Handelszekerheid neemt toe en koopkracht stijgt

De hogere groeiverwachting wordt gedragen door meerdere factoren. De handelspanning tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie lijkt af te nemen. Nieuwe afspraken hebben ervoor gezorgd dat importtarieven minder sterk stijgen dan gevreesd. Waar eerder werd gerekend op verhogingen tot dertig procent, blijven de tarieven nu beperkt tot vijftien procent. Dat biedt Nederlandse exporteurs meer zekerheid.

Tegelijkertijd stijgt de koopkracht. Hogere lonen en dalende inflatie geven huishoudens meer ruimte in hun budget. Volgens ABN AMRO blijft het vertrouwen van consumenten nog laag. Toch verwacht de bank dat Nederlanders hun spaargeld geleidelijk vaker gaan gebruiken voor dagelijkse uitgaven.

Ook de renteverlagingen van de Europese Centrale Bank spelen een belangrijke rol. Krediet wordt goedkoper, waardoor bedrijven meer ruimte krijgen om te investeren. Dat stimuleert niet alleen de woningmarkt maar ook consumptieve bestedingen.

Inflatie blijft een risico voor het herstel

Ondanks de positievere vooruitzichten waarschuwt ABN AMRO dat inflatie voorlopig hoog blijft. In oktober daalde de Nederlandse inflatie van 3,3 naar 3,1 procent, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens de HICP-methode ligt de inflatie zelfs op drie procent. Dat is ruim boven het gemiddelde van de eurozone, dat rond 2,1 procent ligt.

De hogere prijsdruk komt vooral door stijgende energie-, voedsel- en dienstenprijzen. De arbeidsmarkt blijft daarnaast krap. Er zijn bijna evenveel vacatures als werklozen. Dat drijft de loongroei op en houdt de inflatie hoog. De werkloosheid loopt wel licht op, maar dat komt vooral doordat meer mensen actief op zoek gaan naar werk.

Claim vandaag nog 10 XRP cadeau

Alleen voor nieuwe gebruikers: ontvang 10 XRP gratis bij je aanmelding. Bitvavo en Newsbit geven je tijdelijk een welkomstbonus ter waarde van tientallen euro’s.

Open een gratis account en handel voor minimaal 100 euro om je cadeau te activeren.

👉 Open nu een account en ontvang 10 XRP gratis

Meer dan 1,5 miljoen gebruikers vertrouwen al op Bitvavo.

Claim 10 XRP gratis Je wordt doorgestuurd naar
4,6

De beoordeling is berekend door de cumulatieve beoordelingen van de App Store en Google Play te combineren, gewogen op basis van het aantal recensies per platform.

Wees als eerste op de hoogte van het laatste Crypto Nieuws

Google

Google verrast met sterke cijfers: AI en YouTube stuwen winst omhoog

Google
asian investor
Crypto crash
Meer Beurs nieuws

Meest gelezen

aandelenmarkt
Crypto crash
Ethereum ETHER
Newsbit
Bekijk de app
Bekijk