Maak een account op Bitvavo en krijg 10 XRP gratis!
Bitvavo: Ontvang 10
XRP Welkomstbonus!
Het grootste pensioenfonds van Nederland, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), lijkt een andere koers te varen in zijn beleggingsbeleid. Onder leiding van de nieuwe beleggingschef klinkt een duidelijk ander geluid dan in de afgelopen jaren. Waar duurzaamheid lange tijd centraal stond, verschuift de focus nu steeds meer naar rendement.
Het Financieele Dagblad meldt dat de nieuwe beleggingschef Herman Bril van koers wil veranderen. Zo stelde hij onlangs: “Pensioenen worden grofweg voor een derde betaald uit premie en voor twee derde uit beleggingsresultaat. Dat betekent dat ik mij moet focussen op rendement.”
Daarmee verschuift het beleid van een sterke nadruk op duurzaamheid naar een bredere afweging. Duurzaamheid speelt nog steeds een rol, maar is niet langer de belangrijkste factor. ABP kijkt nu naar vier punten tegelijk: rendement, risico, kosten en duurzaamheid.
ABP is het grootste pensioenfonds van Nederland. Het beheert ruim 553 miljard euro aan vermogen.
De koerswijziging is opvallend. In de afgelopen jaren stond ABP juist bekend om zijn strenge duurzaamheidsbeleid. Het fonds stapte uit fossiele bedrijven zoals olie- en gasgiganten en sloot een groot deel van de markt uit.
Zo werd in 2021 besloten om niet meer te beleggen in ongeveer 30 procent van alle bedrijven wereldwijd. Onder deze groep vielen bedrijven die niet voldeden aan de klimaat- en duurzaamheidsregels.
Nu klinkt er een ander geluid. Bril noemt zichzelf realist en benadrukt dat pensioenfondsen geen politieke rol moeten spelen. “Ik ben van het pensioenfonds. De politiek zit in het andere gebouw,” zegt hij over protesten en druk van buitenaf.
Dat betekent niet dat duurzaamheid verdwijnt. Maar het wordt één van de factoren, in plaats van de doorslaggevende reden om ergens wel of niet in te investeren.
Een investering waarbij ABP duidelijk meer naar rendement kijkt dan naar maatschappelijke impact, is Palantir Technologies. Dit is een Amerikaans technologiebedrijf dat software maakt om grote hoeveelheden data te analyseren voor overheden, defensie en bedrijven.
ABP bouwde na de beursgang in 2020 een positie op van ongeveer 825 miljoen dollar. De prijs van het aandeel lag toen rond de 9,50 dollar, afhankelijk van het instapmoment. Inmiddels staat het aandeel rond de 143 dollar, een stijging van ongeveer 1.400 procent.
Tegelijk is Palantir omstreden. Het bedrijf werkt samen met defensie en de Amerikaanse immigratiedienst ICE, die migranten opspoort en uitzet. Ook militaire contracten en de rol van het bedrijf in conflicten zoals met Iran zorgen voor kritiek.
Opvallend is dat uit de cijfers niet blijkt dat de duurzame koers van ABP het rendement echt heeft gedrukt. Wie naar het totaal kijkt, ziet geen duidelijk bewijs dat duurzamer beleggen automatisch minder oplevert.
ABP behaalde in 2021 een rendement van 11,1 procent. In 2022 ging het mis met een verlies van 17,6 procent. Daarna volgde herstel met 9,3 procent in 2023 en 8,6 procent in 2024. Over de hele periode komt dat neer op een bescheiden plus van ongeveer 2,1 procent per jaar.
Het vermogen van ABP bleef in die jaren redelijk stabiel. Eind 2021 stond het op 550 miljard euro. Na de dip in 2022 kwam het eind 2024 uit op 544 miljard euro.
Een vergelijking met Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PFZW) maakt het beeld dat duurzaamheid minder rendement oplevert niet meteen duidelijker. Dit fonds hield langer ruimte voor fossiele beleggingen, maar behaalde over dezelfde periode juist een licht negatief rendement van ongeveer 1,9 procent.
Alleen voor nieuwe gebruikers: ontvang 10 XRP gratis bij je aanmelding. Bitvavo en Newsbit geven je tijdelijk een welkomstbonus ter waarde van tientallen euro’s.
Open een gratis account en handel voor minimaal 100 euro om je cadeau te activeren.
👉 Open nu een account en ontvang 10 XRP gratis
Meer dan 1,5 miljoen gebruikers vertrouwen al op Bitvavo.
Claim 10 XRP gratis Je wordt doorgestuurd naar
De euro verloor 2,5 procent in maart en koerst af op het slechtste kwartaal sinds 2024. De oliecrisis door de Iran-oorlog raakt Europa hard.
Aziatische beurzen kelderen door onrust in het Midden-Oosten, terwijl Japanse rentezorgen oplopen en Bitcoin verrassend in de plus blijft.
De Duitse inflatie steeg in maart naar 2,8 procent, het hoogste niveau in ruim een jaar. Stijgende energieprijzen door de Iran-oorlog zijn de oorzaak.
De Federal Reserve houdt de rente gelijk terwijl inflatiezorgen en geopolitieke spanningen toenemen. Bitcoin maakt onverwacht sprongetje.
Iran overweegt beperkte doorgang door de Straat van Hormuz, maar koppelt dat volgens media aan een opvallende eis rond betalingen in yuan.
Warren Buffett verdient miljarden met olie. Zijn strategie toont waarom spreiding beleggers beschermt tegen onverwachte marktschokken.