Stel Newsbit in als voorkeursbron
Zie onze artikelen vaker bovenaan in Google Nieuws en Top Stories. Eén keer instellen, altijd als eerste op de hoogte.
De olieprijs is hard aan het dalen en daardoor gelooft de markt niet meer dat de Amerikaanse centrale bank volgende maand de rente gaat verhogen. Aandelen, Bitcoin (BTC) maar ook edelmetalen plukken hier de vruchten van. Goud en zilver hebben een mooie sprong gemaakt en eerstgenoemde heeft een grote overwinning geboekt in de grafieken.
Voor de zoveelste keer lijken Iran en de Verenigde Staten af te stevenen op een (tijdelijke) deal. Daardoor zakte de olieprijs gisteren met wel 6 procent.
Goedkopere olie betekent minder inflatiedruk. En zonder oplopende inflatie is er voor de centrale bank ook minder reden om de rente te verhogen.
Bij de volgende bijeenkomst in september rekent men nu niet meer op zo’n stap. De rente op tweejarige obligaties, die het sterkst gekoppeld is aan het beleid van de centrale bank, ligt weer onder het niveau van vóór de rentevergadering van deze week.
Toen werd de rente gelijk gehouden, maar drie van de twaalf beleidsmakers stemden al voor een verhoging.
Voor goud en zilver is die omslag gunstig, want beide leveren zelf niets op. Hoe meer rente een staatsobligatie betaalt, hoe groter het rendement dat je laat liggen door in edelmetaal te zitten. Zakt die rente, dan schrompelt dat nadeel.
Wat voor goud telt is niet de rente op het bord, maar wat daarvan overblijft na inflatie. Die zogeheten reële rente zakt mee zodra de markt een minder krap beleid inprijst, en dat is precies wat er nu gebeurt.
Voor Bitcoin werkt het precies zo. Aandelen winnen vooral door de lagere leenkosten voor investeringen en doordat toekomstige winsten bij een lagere rente meer waard zijn.
Daar komt de zwakke dollar bovenop. Goud en zilver worden in dollars afgerekend, dus verliest die munt terrein, dan zijn beide metalen goedkoper voor kopers buiten de Verenigde Staten. Dat trekt de vraag aan.
Goud is vandaag met 1,70 procent gestegen en zilver met 2,69 procent. Ook Bitcoin en de wereldwijde aandelenmarkten kleuren groen.
In de grafiek van goud gebeurt nog iets interessants. De koers is uit een dalende driehoek gestegen, een patroon waarin de toppen zakken terwijl de bodem blijft liggen. Al sinds de top van eind januari vielen de hoogtepunten steeds lager uit, maar daar zou nu verandering in kunnen komen.

De daling van de olieprijs werd ingezet in het laatste weekend van juli, toen een onofficiële gevechtspauze inging. De twee weken daarvoor was olie met ruim 43 procent gestegen, nadat de eerder gesloten raamwerkovereenkomst was geklapt.
Nieuwe aanvallen over en weer en vooral de sluiting van de Straat van Hormuz bezorgden de energiemarkten toen een tweede grote stijging.
Afgelopen weekend zei de Amerikaanse president Donald Trump dat hij de aanvallen op Iran heeft stopgezet, omdat er een overeenkomst in de maak zou zijn om de oorlog te beëindigen.
Gisteren zei minister van Financiën Scott Bessent dat het akkoord over de heropening van de Straat van Hormuz vandaag al rond kan komen.
Dit is wat er nu wordt verwacht:
Voor Teheran zit de winst in dat tweede punt. Het krijgt zeggenschap over het inkomende scheepvaartverkeer, iets wat het voor de oorlog niet had.
Ondanks de stijging van vorige maand wijst de trend van Brent-olie nog altijd omlaag. Maar uiteindelijk ligt het lot van de grafiek vooral in handen van de vraag of er een definitieve vredesdeal gesloten kan worden.

Venezuela nadert een akkoord over 31 ton goud in Londen. Caracas krijgt de staven juridisch in handen, maar verkopen zit er niet in
De VS sanctioneren BitBank, dat volgens Washington Bitcoin verplaatste voor Iran en betalingen rond de Straat van Hormuz verwerkte.
Macron wil dat de G7 opnieuw kijkt naar het vrijgeven van strategische oliereserves om de hoge energieprijzen te drukken.
Een Brit dacht zijn Bitcoin voorgoed kwijt te zijn, maar krijgt vijftien jaar later alsnog een vermogen van 4,5 miljoen dollar terug.
Grote beleggers verkleinen hun afhankelijkheid van de VS. Vier opvallende signalen wijzen deze week op een bredere verschuiving.
India wil digitale centrale bankmunten koppelen voor betalingen binnen BRICS en zo de afhankelijkheid van de Amerikaanse dollar verkleinen.